Најбитно е како го започнувате утрото: Пет навики за појадок кои го уништуваат вашето тело

Најбитно е како го започнувате утрото: Пет навики за појадок кои го уништуваат вашето тело

Некои луѓе размислуваат многу за тоа што ќе јадат и пијат веднаш штом ќе се разбудат, додека други зграпчуваат се што е пред себе додека излегуваат од вратата.

Во секој случај, она што го внесувате во вашето тело за појадок може да влијае на вашето здравје на многу начини, а диететичарите велат дека некои од најлошите навики за појадок кои луѓето имаат тенденција да ги имаат може да направат хаос на вашето тело и вашето здравје.

– Навиките за појадок играат значајна улога во нашето целокупно здравје и благосостојба, а со препознавање и модифицирање на овие навики, можеме позитивно да влијаеме на нашата исхрана и да го подобриме целокупното здравје – вели нутриционистката Мери Сабат.

Јадете премногу шеќер
Може да биде примамливо да земете кифла кога ќе излезете, но за жал, започнувањето на денот со многу шеќер и без други хранливи материи е една од најлошите навики за појадок што можете да ги прифатите.

Според нутриционистката Мелани Бец, треба да ги ограничиме овие намирници за појадок со шеќер што е можно повеќе.

„Многу традиционални јадења за појадок имаат тон додаден шеќер, како што се житарици, гранола, колачи за појадок, мафини, палачинки и вафли, како и шеќер што можете да го додадете во вашето кафе“, вели таа.

Сепак, Американското здружение за срце препорачува не повеќе од 25 грама додаден шеќер за жени и 36 грама за мажи за да се намали ризикот од срцеви заболувања, па затоа е важно да ги јадете овие слатки опции умерено.

Избегнување на овошје и зеленчук
– Појадокот е вашиот прв оброк во денот и може да биде одлична можност да добиете неколку порции овошје и зеленчук, особено затоа што повеќето луѓе не се ни блиску до целта од минимум пет порции овошје и зеленчук дневно – вели Бек.

Исполнувањето на овие цели е важно за вашето целокупно здравје, бидејќи консумирањето доволно производи може да помогне да се намали ризикот од рак, дијабетес, срцеви заболувања, болести на бубрезите, па дури и деменција.

Не јадете доволно протеини
Во совршен свет, секое утро ќе имате доволно време и енергија да направите вкусен омлет од зеленчук со мисирка и шолја кафе за да ги исполните вашите цели за протеини и влакна. Во реалноста, може да биде навистина предизвик да вклучите доволно витални хранливи материи во вашиот појадок – особено кога брзате да излезете од дома на време. Сепак, според диететичарите, недостигот на протеини во утринскиот оброк може да биде една од најлошите навики за појадок.

– Појадокот е време да размислите за внесување доволно протеини бидејќи вашето мускулно ткиво се распаѓа преку ноќ кога телото е во режим на одржување и поправка, а ви требаат протеини за да го стимулирате повторното растење – вели таа.

Значи, ако не го добиете за појадок, сте го пропуштиле следниот оброк, а ако продолжите да ја пропуштате оваа можност, вашата мускулна маса ќе се намалува со текот на времето.

Пиење кафе пред јадење
Зборувајќи за прескокнување на појадокот, друга потенцијално штетна навика за појадок е пиењето кафе пред да имате шанса да јадете. Всушност, една студија објавена во „British Journal of Nutrition“ покажа дека пиењето кафе пред појадок може негативно да влијае на нивото на шеќер во крвта.Покрај тоа, кафето го потиснува апетитот, што значи дека е поголема веројатноста да го прескокнете или одложите појадокот.

– Ако го прескокнете појадокот или чекате предолго за да јадете, се преправате дека сте премногу гладни и поголема е веројатноста дека ќе направите нерационален избор на храна – објаснува таа.

Не пиете доволно вода
Можеби вашиот ум оди директно на утринската шолја кафе веднаш штом ќе ги отворите очите, но исто така е важно да пиете вода пред да го започнете денот. Недоволното пиење и дехидрираноста може да биде штетно за вашето здравје на краток и долг рок, пренесува Klix.

– Многу луѓе ја занемаруваат важноста од хидратација на своето тело наутро, но доколку не пијат соодветна количина вода со појадокот, тоа може да има негативни последици. Водата помага во одржување на функциите на телото, го помага варењето и ја поддржува апсорпцијата на хранливи материи, а дехидрацијата може да доведе до замор, недостаток на фокус и намалена метаболичка ефикасност – додава таа.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *