ШТЕТАТ НА ОРГАНИЗМОТ: 3 најлоши типови на појадок што треба да ги избегнувате

ШТЕТАТ НА ОРГАНИЗМОТ: 3 најлоши типови на појадок што треба да ги избегнувате

Појадокот е најздравиот оброк во денот. Со него го започнуваме телото и го подготвуваме за напорните часови што претстојат.

Доколку сакате да го започнете денот вкусно и здраво и да му дадете енергија на вашето тело, избегнувајте ги овие три вида појадок.

Овошни сокови и јогурти
Иако на нив пишува дека се 100% природни, овошните сокови купени во продавница се полни со шеќер и адитиви. Овој вид на пијалок веднаш ќе ви даде енергија, но и многу брзо ќе ви ја одземе. Исто така, соковите купени во продавница немаат голема хранлива вредност.

Наместо тоа, посегнете по вистинско овошје кое содржи и влакна потребни за регулирање на варењето и збогатете го со лажица житарки. Истото важи и за овошните јогурти, затоа изберете незасладен пробиотик засилен со парче тост леб и мармалад.

Пекарски производи
Пецива, крофни и вкусни кифлички тесто кои ги купуваме во пекара се многу вкусни и заситувачки, но и овие производи често содржат големи количини на адитиви, сол и шеќер, што не е добра комбинација за почеток на денот. Солените колачи ја задржуваат водата во организмот, а лиснатото тесто е масно, тешко сварливо и сиромашно со хранливи вредности кои му се потребни на вашето тело за нормална работа. Ако сакате да јадете леб наутро, изберете го од цели зрна и премачкајте го со млечен намаз или путер и мармалад.

„Масонски“ појадок
Масонскиот појадок вклучува масна, тешка и калорична храна како печени јајца, бел леб или масна салама зачинета со мајонез или слични намази. Освен ако не работите тешка физичка работа, на вашето тело навистина не му е потребен ваков појадок и ќе му треба долго време да го свари.

Големи количини на нездрави масти ќе завршат во форма на масно ткиво, а вашето тело нема да ги добие сите витамини, минерали и влакна што му се потребни. Ако сакате да јадете јајце наутро, најдобро би било да го сварите и да го комбинирате со парче тост леб и чај.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *