Најстарата жена има РЕЦЕПТ за долговечност: СЕКОЈ ден појадувала ЕДНА храна,што сите ја имаме во фрижидер

Необична комбинација која е заслужена за долговечност.
Најстарата жена има РЕЦЕПТ за долговечност: СЕКОЈ ден појадувала ЕДНА храна,што сите ја имаме во фрижидер

Појадокот е најважниот оброк во денот и никогаш не треба да се прескокнува. Овој утрински оброк ви обезбедува енергија за цел ден, а може да ви помогне и да го намалите салото на стомакот и да го подобрите имунитетот, што веројатно е главната компонента на долг и здрав живот.

Сузана Мушат Џонс, една од најстарите жени во светот, максимално ги искористи придобивките од појадокот. Верувала дека својата долговечност ја должи на одреден вид храна што ја јаде секој ден.
Имено, причината поради која Џонс доживеала 116 е затоа што јадела сланина секој ден.
Сузана е родена во јули 1899 година, а почина во 2016 година, само неколку месеци пред нејзиниот 117 роденден. Нејзината утринска рутина отсекогаш била иста, пишува eatthis.

Се будеше околу 10:30 и појадуваше до 11:30. Секое утро го јадеше истиот појадок со пржени јајца и сланина. Нејзината роднина Луиз рече: „Тетка можеше да јаде сланина цел ден“.Не можеме да и замериме, сланината е вкусен месен производ кој можеме да го јадеме приготвен на различни начини, во зависност од тоа дали сакаме да ја јадеме сушена или пржена, а исто така е добар додаток за сите рецепти.

Но, колку и да е вкусно, многумина од нас не можат да замислат да го јадат секое утро бидејќи припаѓа на појаки намирници.Сепак, Клиниката во Кливленд вели дека сланината всушност има доволно хранлива вредност што можеби би сакале да размислиме да почнеме да ја јадеме секое утро.

Една порција сланина има приближно 20 грама протеини и исто така содржи витамини од Б комплексот кои помагаат во спречување на инфекции и ги прават нашите клетки поздрави.Исто така, овој витамински комплекс им помага на многу ензими да функционираат правилно, вклучително и ослободување на енергија од јаглени хидрати и масти и создавање на здрави амино киселини кои учествуваат во создавањето на протеини.

Витаминот Б, исто така, помага во пренесување на кислород и енергетски хранливи материи низ телото.

Клиниката во Кливленд, исто така, забележува дека свинската сланина содржи селен, минерал кој активира одредени протеини поврзани со спречување на рак, а сланината исто така содржи фина количина на цинк што помага во контролата на гените.Инаку, Џонс обично имал уште два оброка после појадокот.

За ручек јадеше овошје, вечераше околу шест и пол навечер, а за тој оброк најмногу јадеше месо, зеленчук и компири.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *