Секој ден пиел по една чаша вода со СОДА БИКАРБОНА: Тоа што му се случило со телото ги натерало многумина да пробаат

Секој ден пиел по една чаша вода со СОДА БИКАРБОНА: Тоа што му се случило со телото ги натерало многумина да пробаат
Ако сè уште немате сода бикарбона во домот, набавете ја што е можно поскоро, тоа може многу да ви го олесни животот

Речиси и да нема дом во кој нема сода бикарбона . Поради неговата широка примена, речиси е незамисливо да се живее без овој евтин уред. Покрај тоа што се користи како средство за чистење, е одличен сојузник кога е здравјето во прашање.Сода бикарбона ќе ви реши многу маки. Жената секое утро пиела чаша вода со пола лажичка сода бикарбона и била изненадена од резултатите. Нејзиниот организам повторно се роди, а ова се некои од причините зошто:

Природен антацид
Една од главните причини за популарноста на оваа природна состојка се нејзините антацидни својства. Водата и сода бикарбоната ја неутрализираат стомачната киселина и на тој начин помагаат во справувањето со рефлукс или горушица. Сода бикарбона растворена во вода го намалува воспалението и формирањето гас, што брзо ја ублажува состојбата, на пример во случај на варење.

Го алкализира телото
Нашата храна главно произведува киселини, додека киселата средина во телото придонесува за развој на разни болести. Киселоста на телото носи висок ризик од остеопороза, артритис, па дури и рак. Содата идеално ги неутрализира киселините во телото и има алкализирачки ефект.За да не го преалкализирате организмот, пијте сода бикарбона во минимални количини или 1 лажичка измешана во чаша вода, но само за една недела последователно консумирање.

Антисептик
Оваа напивка може да се користи за борба против разни вируси и бактерии кои предизвикуваат болести. Сода бикарбона лекува болки во грлото и воспаление на усната шуплина. Постапката е едноставна: гаргара со сода бикарбона измешана во чаша вода.Третира инфекции на уринарниот тракт

Лажичка сода бикарбона измешана во чаша вода може да спречи и излечи уринарни инфекции, а сето тоа благодарение на нејзината способност да го намали нивото на киселост во урината. Во овој случај, третманот се спроведува со пиење сода бикарбона и сок од брусница.

Борба против гихт и болести
Зголеменото ниво на урична киселина во урината и крвта, како и во ткивата на телото, може да предизвика разни хронични болести, како што се гихт или артритис.
Водата со сода бикарбона создава рамнотежа во крвта, намалувајќи ја урична киселина и на тој начин ефикасно помага против овие болести.Ја зголемува физичката издржливост
Млечната киселина, која се ослободува во нашето тело при физичка активност, може да се акумулира во мускулите и зглобовите, што доведува до чувство на замор. Ако сакате да ја зголемите физичката издржливост, пијте сода бикарбона секое утро. Ќе ви ја даде потребната енергија, а во исто време благотворно ќе ги опушти вашите мускули.

Го регулира нивото на холестерол
Водата со сода бикарбона има моќ да ја исчисти крвта од лошиот холестерол. Меѓутоа, луѓето кои страдаат од хипертензија не треба да пијат сода бикарбона поради високото ниво на натриум.

Како да пиете сода бикарбона?
Доколку лекувате некоја од горенаведените болести, пијте сода бикарбона три пати на ден пред јадење со мешање на половина лажичка сода бикарбона во чаша вода.Ако лекувате симптоми на грип, постапката е како што следува:
Прв ден: Измешајте половина лажичка сода бикарбона во чаша вода и пијте ја на секои три часа. Се пие вкупно 5 пати на денВтор ден: Иста доза, но само 3 пати на ден.Трет ден: Истата доза, два пати на ден, после ручек и после вечера.
Кога ќе го достигнете третиот ден, симптомите на грип целосно ќе исчезнат.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *