ЕВЕ ШТО ОТКРИВА НЕПРИЈАТНИОТ МИРИС НА ВАШАТА УРИНА: Докторот тврди дека ОВА Е НАЈГОЛЕМАТА ОПАСНОСТ

ЕВЕ ШТО ОТКРИВА НЕПРИЈАТНИОТ МИРИС НА ВАШАТА УРИНА: Докторот тврди дека ОВА Е НАЈГОЛЕМАТА ОПАСНОСТ

Урината со непријатен мирис, во повеќето случаи укажува на безопасни или некои ситни промени во организмот, но може да биде и предупредувачки знак за 4 здравствени состојби. Вообичаено е урината да ја менува бојата и мирисот кога пиеме одредени витамини или внесуваме недоволна количина течност.

Меѓутоа, урината не треба да има силен мирис ако лицето е во добро здравје и добро хидрирано.Нормално е првата утринска урина да има посилен мирис

Лекарите велат дека урината со непријатен мирис може да биде знак за здравствени проблеми, како што се неконтролиран дијабетес и заболување на замастен црн дроб. Сепак, некои безопасни активности, како што се јадење аспарагус за ручек и земање одредени витамини, може да го променат мирисот на урината. Но, не треба да паничите ако забележите промена наутро, веднаш по будењето, бидејќи лекарите истакнуваат дека е нормално првата утринска урина да има посилен мирис.

По ноќниот сон, урината е поконцентрирана и има посилен мирис, а посветла жолта боја – објаснува урологот д-р Ејми Крамбек од клиниката Мајо и додава дека надвор од овој контекст, урината со непријатен мирис може да биде знак за некои здравствени проблеми кои се разликуваат по сериозност.

Урината со непријатен мирис најчесто ја предизвикуваат 4 проблеми

Бактериска инфекција
Прво, д-р Крамбек истакнува дека тоа може да биде знак за неколку различни бактериски инфекции. Бактериите се способни да ја контаминираат урината додека се движат низ инфицираната област во уринарниот тракт, како што е мочниот меур. Урината со лош мирис обично е придружена со симптоми како што се заматена урина, чувство на печење при мокрење или силен нагон за мокрење. Инфекцијата на уринарниот тракт треба да се третира со антибиотици за да се спречи инфекција и оштетување на бубрезите.

Простатитис
Кај мажите, урината со непријатен мирис може да биде предизвикана од простатитис – состојба кога простатата и болните области околу неа стануваат воспалени. Како инфекција на мочниот меур, простатитисот може да предизвика урината да мириса на расипани јајца. Други симптоми на простатитис се болка околу пенисот или скротумот. Мажите исто така може да почувствуваат болка за време на мокрењето или по ејакулација.

Неконтролиран дијабетес
Неконтролиран дијабетес значи дека вашиот шеќер во крвта е премногу висок, подолг временски период, дури и ако го лекувате. Симптомите обично се почесто мокрење, постојана жед и други проблеми поврзани со дијабетес. Неконтролираниот дијабетес може да предизвика промена на мирисот на урината, кој освен што е силен и непријатен, добива и малку сладок мирис.

Д-р Крамбек објаснува дека мирисот може да се должи на присуството на шеќер и кетони во урината, бидејќи и двете од овие супстанции, како што потсетува, обично не се наоѓаат во урината. А тој процес се случува затоа што човечкото тело се обидува да се ослободи од вишокот шеќер преку урината. За некои луѓе, урината со непријатен мирис е еден од првите симптоми што ќе ги искусат.

Слаб црн дроб
Проблемите со црниот дроб, исто така, може да предизвикаат мувлосана урина со мирис на мувлосана. Таквата миризба потекнува од акумулацијата на токсините во урината, а причината е што црниот дроб не успева правилно да ги разгради. Безалкохолна масна болест на црниот дроб (NAFLD), состојба кога мастите се таложат во црниот дроб, влијае на речиси една третина од луѓето. Тоа е поврзано со многу основни проблеми како што се дебелината или дијабетес тип 2.

Со текот на времето, болеста може да го спречи црниот дроб да работи правилно, а една од нивните улоги е да ги отстрани токсините како што е амонијакот од телото. Како резултат на тоа, супстанцијата со непријатен мирис може да се акумулира во урината, предизвикувајќи истата да мириса.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *