НИКОГАШ НЕ СТЕ ПРОБАЛЕ ПОДОБАР И ПОВКУСЕН РЕЦЕПТ: Неодоливи ПОДПЕЧЕНИ КОМПИРИ за чиста десетка!

НИКОГАШ НЕ СТЕ ПРОБАЛЕ ПОДОБАР И ПОВКУСЕН РЕЦЕПТ: Неодоливи ПОДПЕЧЕНИ КОМПИРИ за чиста десетка!

Вака подготвените компири се сочни и полни. Ви
препорачувам да го пробате!

Состојки:

  • 1 и пол кг компири
  • половина литар крем за готвење
  • 2 dl млеко
  • 1 дл масло
  • 1 кесичка супа од печурки во прав
  • малку бибер, зеленчук и листови магдонос
  • по желба сирење

Подготовка:
Излупете ги компирите и исечете ги на коцки. Зачинете со бибер и зеленчук и измешајте.
Прашокот за супа од печурки измешајте го со кремот без грутки, потоа додадете млеко и масло и ситно сечканиот магдонос и измешајте.

Компирите се ставаат во тавче со пречник од околу 30 см и се покриваат со приготвениот крем и состојките.

Се пече во загреана рерна на 200 степени 35-40 минути.

Извадете го кратко и посипете со рендан кашкавал колку сакате. Вратете уште 10 минути за да се стопи кашкавалот.На здравје

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *