Пред спиење ставам ракија на косата – трик на баба ми: Кога ќе се разбудите наутро, ќе видите чудо

Пред спиење ставам ракија на косата – трик на баба ми: Кога ќе се разбудите наутро, ќе видите чудо

Ќе ви ја откријам тајната на убавата и бујна коса која ми ја кажа баба ми пред многу години кога ја прашав како косата секогаш и изгледа толку добро. Тоа не е некој скап шампон или регенератор, туку стара добра ракија.

Љубителите на добрата ракија многу добро го знаат тоа чувство на оган во образите после испиени неколку чаши, како и често непријатното руменило. За сето тоа, можете да се заблагодарите на фактот што ракијата ја стимулира циркулацијата и, иако сигурно нема да му помогне на вашето тело ако ја пиете во големи количини секој ден, таа може да биде и ваш сојузник кога е убавината во прашање – но само ако не го пиете, туку нанесете го на кожата. И скалпот!

Доброто е што ракијата ја поттикнува циркулацијата, па штом ќе ја нанесете на скалпот, ќе почувствувате чувство на топлина и пецкање. Постапката за нанесување е многу едноставна: земете малку ракија (баба секогаш ја чуваше во посебно шише во бањата) и нанесете ја директно на скалпот. Потоа со прстите масирајте ја течноста со кружни движења, за да се распореди по целата глава. Потоа навалете ја главата надолу (така што косата ви виси над колената) и продолжете со масажата уште неколку минути. Многу брзо ќе почувствувате колку е топла кожата, а благото чувство на печење не треба да ве загрижува.

Покрај тоа што ја поттикнува циркулацијата, ракијата е моќно средство за чистење на кожата, а токму тоа им е потребно на огромното мнозинство на девојчиња денес. Имено, поради секојдневната употреба на хемиски пакувања, мелеми, креми, пени, лакови, гелови, капки, силикони, спрејови, серуми и секаков вид на ампули,

Сè што ќе ставите на вашата коса останува таму дури и по миењето, предизвикувајќи презаситеност и затнување на порите. Ова може да има негативен ефект врз растот и квалитетот на косата, а често доведува до зголемено опаѓање на косата. Токму затоа одвреме-навреме ви треба нешто што целосно ќе ја исчисти кожата од се што се насобрало на неа – а ракијата е најевтиното и најздравото решение. Откако ќе го нанесете пакувањето, завиткајте ја косата во алуминиумска фолија, ставете капа над неа и легнете на спиење. Следниот ден едноставно измијте го двапати со шампон и ќе видите дека мирисот воопшто нема да се почувствува! А првите резултати се видливи веќе по еден месец. Можеби сега ќе се запрашате како да нанесете ракија на главата, кога општо е познато дека алкохолот ги суши косата и кожата? Ако тоа ви текна, прво и основно – браво, очигледно знаете многу за доењето! Но,

Ракија се нанесува само на темето, не по целата коса и НИКОГАШ до врвовите. Само на кожата, на која оваа количина ракија сигурно нема да и наштети. Всушност, и нашите предци на овој начин го третирале првутот и секако имале поздрава и подобра коса од нас. На крајот на краиштата, ако сте подготвени секој месец да нанесувате опасни хемикалии во форма на боја и белење на вашата коса, зошто треба да се плашите дека една лажица природна ракија ќе ви наштети?

Секогаш комбинирајте го со масло – Маслиново, кокосово, грозје… Дури и сончоглед, ако немате ништо друго дома. Ова ќе ја хидрира кожата, а нема да го поништи циркулациониот ефект на ракијата. Потоа распределете го маслото по должината и врвовите, бидејќи на тие делови од косата секогаш им е потребна малку дополнителна хидратација.

Еднаш или двапати неделно – Не практикувајте го овој домашен третман почесто од тоа, бидејќи ќе ставите премногу стрес на скалпот. Третманот на скалпот со ракија е наменет за девојки кои сакаат да го стимулираат растот на косата, без разлика дали таа повеќе паѓа или е едноставно претенка.

Меѓутоа, ако имате псоријаза или некој сериозен проблем со скалпот, НИКОГАШ не нанесувајте некоја од домашните маски без консултација со дерматолог. Ова важи дури и за „магичното“ маслиново масло.
Извор: 24сата

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *