ПРИРОДНА МАСТ ОД 3 СОСТОЈКИ: По неговото нанесување, од многу болести остануваат само спомени.

ПРИРОДНА МАСТ ОД 3 СОСТОЈКИ: По неговото нанесување, од многу болести остануваат само спомени.

Секое нанесување на оваа маст, кое вклучува подмачкување, се прави пред спиење и се остава да делува преку ноќ. Кога станува збор за зглобовите , тие треба да се завиткаат по подмачкувањето.

Оваа лековита маст можете да ја користите за лекување на бронхитис, отитис, ангина, отоци, изгореници, модринки, отворени рани, како и голем број женски болести, хемороиди, па дури и гангрена пишува uspesnazena.com!

Кога рецептот за оваа маст беше објавен на популарна веб-страница за алтернативна медицина, сите беа едноставно воодушевени од него.

И тоа не е ни чудо, бидејќи е многу едноставно за подготовка, но и многу ефикасно и способно да излечи многу болести.

Оваа лековита маст можете да ја користите за лекување на бронхитис, отитис, ангина, отоци, изгореници, модринки, отворени рани, пукнатини на рацете и нозете, воспаление на јајниците, трофични чиреви и голем број женски болести.

Во зависност од болеста, што се однесува до надворешната употреба, маста треба да се размачка, да се нанесува како облоги или да се трие. Може да се користи и внатрешно – пола лажичка три пати на ден пред јадење.

Се што ви треба е едно јајце, 400 мл растително масло (на пример кантарион) и парче пчелин восок (околу 60 грама).

КАКО ДА СЕ ПОДГОТВИ:
Сварете јајце и извадете ја жолчката, белката не ви треба. Изгмечете ги жолчките на плех и истурете го маслото во емајлиран тенџере. Додадете го восокот, па ставете го на тивок оган и почекајте да се стопи восокот.

Кога ќе слушнете звук на „крцкање“, земете ги жолчките и испуштете ги со прстите во маслото со восокот, по малку. Маслото ќе почне да пени, па подгответе се брзо да го тргнете садот од оган.

Кога маслото ќе се смири, вратете го на шпоретот. Продолжете со додавање на жолчките до крај со постојано мешање со лажица. Смесата ќе ја промени бојата и ќе стане темно кафеава.

Извадете го од шпорет и оставете го да отстои 15-20 минути. Се процедува преку газа или сито со ситно сито. Остатокот (трошките од жолчката) фрлете го.

Кога маснотијата ќе се олади, ставете ја во стаклена тегла и затворете ја со капак.
Маснотиите можете да ги чувате во фрижидер до 10 месеци.

Ако одлучите да ја користите маста како лапа, таа треба да се загрее на пареа (приближно на 40 степени).

УПОТРЕБА НА ОВА МАСЛО:
Синузитис
Растопете ја маснотијата и веднаш истурете ја во пипета. За да спречите виткање на маснотиите, направете го тоа брзо. Ставете капка во носот два пати на ден со интервал од еден час. Лекарите тврдат дека на овој начин можете да се ослободите и од месечниот синузитис – маснотиите продираат во синусите и со голема сила го повлекуваат целиот гној врз себе.

Гноен отитис
Натопете превиткано парче памучна вата во оваа маст и ставете ја во увото. Доколку е потребно, сменете го, а исто така нанесете ја маста зад увото.

Гнојна ангина, апсцеси на грлото, тонзилитис
Ставете маст во грлото и лапа на вратот. Ако се прави навечер, повторете ја постапката 2-3 пати и наутро апсцесот ќе пукне.

Бронхитис, болки во желудникот, цревата, рани по телото, болки во очитеТри пати на ден пред јадење земете половина лажичка маснотии.

Женски болести, фибромиом до 10 недели, цисти на јајниците, воспаление, маститис
Натопете тампон во оваа маст и ставете го во вагината наутро и навечер. Има тврдења дека по десет дена од цистата ќе останат само спомени. Фиброидите траат подолго.Во случај на маститис, на градите се става хартиена салфетка потопена во маснотии, а над неа се става најлонска кеса. Ако е можно, менувајте се на секои 2 часа.

Изгореници, чиреви, рани, отоци, забоболки, болки во зглобовите
Нанесете на погодената област преку ноќ и завиткајте. Ако раните не се големи, доволно ќе биде парче памук натопено со маст. Во случај на забоболка, маста се зема со чист прст и се трие на болниот заб и непца – болката наскоро ќе исчезне.

Трофични чиреви, гангрена
Ставете хартиени салфетки натопени со маснотии и менувајте ги на секои 2 часа. Раните ќе испуштаат обилни количества гној.

Третман на хемороиди
Направете газа и ставете ја во анусот преку ноќ, 8 до 10 дена или додека не се појави подобрување.

Секоја апликација која вклучува подмачкување, се практикува пред спиење и се остава да работи во текот на ноќта. Кога станува збор за зглобовите, тие треба да се завиткаат по подмачкување.

Со оваа маст можете дури и да ги зацврстите ноктите – едноставно нанесете ја оваа маст и втријте ја пред спиење.

Еден совет: Восокот мора да биде природен, пчелин восок. За надворешна употреба, може да се користи секое растително масло. Маслинката е најдобра за внатрешноста.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *