ПО ОВОЈ ТУРСКИ СПЕЦИЈАЛИТЕТ ЌЕ ЗАБОРАВИТЕ НА РЕДОВНАТА ПИЦА: Пидите се повкусни поради нивното полнење, запишете го рецептот

ПО ОВОЈ ТУРСКИ СПЕЦИЈАЛИТЕТ ЌЕ ЗАБОРАВИТЕ НА РЕДОВНАТА ПИЦА: Пидите се повкусни поради нивното полнење, запишете го рецептот

Турското пиде е еден вид специјалитет на овој народ, на кој речиси никој не може да му каже „не“. Изгледа многу интересно, подготовката е многу едноставна, вкусот освојува на прв поглед. Сите што ја пробаа велат дека е подобра од пицата на која сме навикнати, па проверете сами!

Состојки:

 • 400 мл млеко
 • 100 мл масло
 • 1 лажица шеќер
 • 1 лажица сол
 • 10 гр сув квасец
 • 2 јајца
 • 850 + 50 гр меко брашно.

Полнењата можат да бидат различни:

 • сирење
 • јајца
 • урда
 • шунка
 • печурки

Подготовка:
Во околу 150-200 мл топло млеко измешајте шеќер, квасец и една лажичка брашно. Оставаме да стаса додека ги подготвуваме другите состојки.

Во сад за матење ставете околу 400 гр брашно , а потоа посолете и измешајте. Потоа додадете ги состојките по редослед. Во брашното додадете го преостанатото млеко, речиси целото масло (за крај оставете 2 лажици), едно јајце и една белка (на крајот оди и жолчката) и стасаниот квасец. Замесете тесто што не се лепи за раце, или многу малку се лепи од 850 гр брашно.

Намачкајте со преостанатото масло, замесете малку и оставете го тестото да стаса час до час и половина на топло место.

Добиеното тесто замесете го, па поделете го на 8 дела (или колку сакате и дали сакате поголемо или помало). Секој дел од тестото формирајте го во топка. Тестото не се меси премногу долго за да не стане тврдо и тешко да се расука, но ако се случи тоа само оставете ги топчињата да одморат 10 минути и тие ќе се опуштат.

Секоја топка развлечете ја нагоре – надолу, и малку на страните. Ставете го филот по желба . На крајот само свиткајте ги рабовите навнатре, а краевите од тестото притиснете ги во точка за да добиете форма на чамец.

Оставете ги да отстојат околу 30 минути (првиот круг) додека го филуваме вториот. Премачкајте со преостанатата жолчка и вклучете ја рерната да се загрее до 200 степени.

Печете 15-20 минути. Проверете по 15 минути дали треба уште да се пече, за убаво да поруменат рабовите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *