КИФЛИЧКИТЕ ПРЕМАЧКАЈТЕ ГИ СО 1 СОСТОЈКА И ЌЕ БИДАТ МЕКИ КАКО ДУША: НОВОГОДИШНАТА ТРПЕЗА не може да се замисли без нив

КИФЛИЧКИТЕ ПРЕМАЧКАЈТЕ ГИ СО 1 СОСТОЈКА И ЌЕ БИДАТ МЕКИ КАКО ДУША: НОВОГОДИШНАТА ТРПЕЗА не може да се замисли без нив

Овде редовно се јадат кифлички. Домаќинките ги подготвуваат дури и без причина, а кога има празници, родендени и други прослави, не може да се замисли мезе без нив.

Состојки:

  • 1,1 кг брашно
  • 500 мл млеко
  • 300 мл масло
  • 2 јајца
  • 2 лажици шеќер
  • 1 лажица сол
  • 50 гр свеж квасец
  • 1 маргарин
  • сусам

Подготовка:
Во млако млеко ставете квасец, прстофат сол и шеќер, оставете да нарасне. Во сад за матење се мешаат маслото, јајцата, шеќерот, солта, па се додава млекото со додадениот квасец. Се замесува тесто со брашно. Оставете околу 30 минути на топло место да нарасне.

Добиеното тесто поделете го на три дела, секој дел посебно развлечете го со сукало во круг со пречник од 45 см. Со нож се сече на дванаесет еднакви парчиња или 16 ако сакате помали кифлички.

Растопете 50 гр маргарин и секој триаголник премачкајте го со четка, па свиткајте ги кифличките. Се редат во плех на кој претходно сте изрендале маргарин (околу 75 гр.) и се остава на топло место околу 30 минути.

Кифличките премачкајте ги со изматено јајце и посипете ги со сусам. По желба можете да додадете коцка маргарин и малку крупна сол на секој ролат.

Кифличките се печат во загреана рерна на 200 C околу 18-20 минути.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *