СЕДУМ ДЕНА ЈАДЕТЕ САМО ЛАЖИЦА НА ПРАЗЕН СТОМАК: Ќе се изненадите колку килограми ќе изгубите! (РЕЦЕПТ)

СЕДУМ ДЕНА ЈАДЕТЕ САМО ЛАЖИЦА НА ПРАЗЕН СТОМАК: Ќе се изненадите колку килограми ќе изгубите! (РЕЦЕПТ)

Лукот е една од најчесто користените состојки во речиси секоја кујна ширум светот. Популарен е затоа што има одличен вкус, дава посебна арома на секое јадење, а згора на се корисен е и за здравјето.

Најдобро е да се консумира сиров, бидејќи неговата активна состојка алицин ги губи својствата доколку се обработи термички.

Суровиот лук може да ви помогне со многу медицински состојби, па дури и лекарите го препорачуваат. Може да ви помогне да го намалите високиот крвен притисок и холестеролот, да спречите коронарна срцева болест и срцев удар. Многу е корисен и за намалување на атеросклероза, пишува Family Health Freedom Network.

Како да го користите лукот за слабеење
Треба да го згмечите лукот, да го исецкате што е можно помало и да го оставите настрана најмалку 15 минути пред да го јадете. Најдобро е да го консумирате на празен стомак, бидејќи на тој начин телото полесно ги апсорбира хранливите материи.

Земете 2-3 чешниња лук и измешајте ги со една лажица мед. Конзумирајте ја оваа смеса секој ден. По неколку дена ќе забележите дека се чувствувате поенергично, а ќе бидете и поздрави. Но, по седум дена ќе забележите и дека значително сте ослабеле!
Пробајте го и уверете се сами!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *