НАПРАВЕТЕ ПОСНО СИРЕЊЕ ЗА САМО НЕКОЛКУ МИНУТИ: Ако постите и сакате да го јадете ТОКМУ ТОА, има само ЕДНО РЕШЕНИЕ

НАПРАВЕТЕ ПОСНО СИРЕЊЕ ЗА САМО НЕКОЛКУ МИНУТИ: Ако постите и сакате да го јадете ТОКМУ ТОА, има само ЕДНО РЕШЕНИЕ

Доколку постите, избирате веганска исхрана и избегнувате храна од животинско потекло, не мора да се откажувате од вкусот на сирењето .

Веројатно сте пробале сирења купени во продавница – ви носиме рецепт како сами да ги направите со помош на достапни состојки. Претежно вегански или посни замени за сирење се поврзани со тофу. Сепак, една здрава и евтина храна прави вкусно сирење. Станува збор за овесна каша! Направете домашна верзија на постни сирење и употребете ја како мезе или со макарони, додаток на пица, салати, дури и како намаз.

Состојки:

  • 1 чаша овес
  • 3 чаши вода
  • 3 супени лажици пченкарен скроб
  • 2 лажички сол
  • 1 лажичка сок од лимон
  • 4 супени лажици маслиново масло
  • 2 лажици хранлив квасец (ако го немате, можете да користите лук во прав)
  • 2 лажички чадена пипер

Подготовка:
Овесната каша потопете ја во вода (2 чаши) и оставете ја така половина час. Потоа истурете го во блендер и додадете повеќе вода (1 чаша). Добро измешајте, па процедете. Истурете ја процедената смеса назад во блендерот, а потоа додадете го скробот, сокот од лимон, солта, хранливиот квасец, маслиновото масло и чадената пипер.

Добро измешајте. Истурете ја смесата во тавата и варете со постојано мешање додека не се згусне. Истурете во сад подмачкан со масло и оставете да се излади еден час, па послужете.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *