Земете 1 јаболко и направете го овој ДЕСЕРТ – НАЈДОБАР РЕЦЕПТ

Земете 1 јаболко и направете го овој ДЕСЕРТ – НАЈДОБАР РЕЦЕПТ

Брзо уживање со едно јаболко и едно јајце.

Потребно: 1 излупено и рендано јаболко, 1 јајце, 30 грама шеќер, 150 мл обичен јогурт, кора од 1 лимон, 140 грама брашно, 1 лажичка прашок за пециво.

Подготовка: Измешајте едно јајце со шеќер, додадете јаболко, јогурт, кора од лимон, брашно и прашок за пециво. Се пропржува во тава со малку масло, како палачинки, или може да се користи и галет машина.

Посипете со мешавина од цимет и шеќер во прав. Јадете додека е уште топло!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *