РЕЦЕПТ ЗА ПРЖЕНА САРМА: Се полнат со пире, веднаш ќе заборавите на оние со кисела зелка

РЕЦЕПТ ЗА ПРЖЕНА САРМА: Се полнат со пире, веднаш ќе заборавите на оние со кисела зелка

Од кисела зелка се прави најпопуларното јадење, а тоа е сармата . Како што пристигнува студеното време, сите едвај чекаат овој специјалитет да се најде на трпезата. Ви предлагаме да пробате нешто подеднакво вкусно, направено само од свежа зелка.

Станува збор за пржена сарма полнети со пире, а ова е одличен предлог не само за ручек, туку и за новогодишната трпеза.

Состојки:

  • Зелка
  • Компир
  • Моркови
  • Јајце
  • Брашно
  • Презла
  • Масло
  • Сол и бибер

Подготовка:
Исечете ги компирите и сварете ги. Во тавче пропржете го ситно исечканиот кромид, па по 5 минути додадете го ренданиот морков. Пропржете кратко време, потоа посолете, побиберете и посипете со пипер и лук во прав.

Додадете го зеленчукот во процедените компири и испасирајте. Листовите зелка потопете ги кратко во топла вода за да омекнат, па исечете го коренот. Истурете го филот и свиткајте во ролна. Сармата потопете ја во брашното, па во изматените јајца и на крај во презлата. Пријатно јадење.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *