САРМА ОД ПЕЧУРКИ: За овој рецепт ви треба ТОЛКУ МАЛКУ, ќе им се допадне на вашите гости

САРМА ОД ПЕЧУРКИ: За овој рецепт ви треба ТОЛКУ МАЛКУ, ќе им се допадне на вашите гости

Ниту една слава не може да помине без ова јадење.

 • печурки – 1 кг
 • ориз – 1/2 чаша
 • кромид – 1 глава
 • масло – 1/2 чаша
 • бибер – 1/2 лажиче
 • Бибер – 1 кафена лажичка
 • магдонос – 4-5 гранчиња
 • нане – 1 кафена лажичка
 • сол – по вкус

ЗА ПРИЛОГ

 • јајца – 4 парчиња
 • кисело млеко – 1 чаша
 • сол – 1 прстофат

Исчистете ги и измијте ги печурките и исечете ги на ленти. Кромидот ситно исечкајте го.

Загрејте го маслото и додадете го кромидот, печурките и малку вода. Се динстаат околу 10 минути и се додаваат оризот, пиперот и биберот, ситно сечканиот магдонос и нането. Додадете 1 чаша топла вода и повторно вриејте десет минути.

После тоа, сипете го садот во сад за печење и ставете го да се пече нежно во рерна загреана на 200 степени.

Јајцата се матат со киселото млеко и малку сол и со добиената смеса прелијте го садот.
Повторно ставете ја во рерна и печете додека не порумени.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *