ОВОЈ ЗЕЛЕНЧУК ТРЕБА ДА ГО ЈАДЕТЕ ВО ЗИМА: Ќе ве чува ЗДРАВИ во текот на целата сезона, НЕ ГО ОТСТРАНУВАЈТЕ ОД ТРПЕЗАТА

ОВОЈ ЗЕЛЕНЧУК ТРЕБА ДА ГО ЈАДЕТЕ ВО ЗИМА: Ќе ве чува ЗДРАВИ во текот на целата сезона, НЕ ГО ОТСТРАНУВАЈТЕ ОД ТРПЕЗАТА

Празот припаѓа на истата фамилија на зеленчук како кромидот, лукот, кромидот, лукот и лукот. Од сите видови кромид има најблаг вкус и нема силен мирис. Нискокалорична е, има железо, витамин Е, фолна киселина и растителни влакна.

Може да се бере од почетокот на есента до крајот на пролетта. Затоа празот е важна храна , особено во зима, кога изборот на зеленчук е прилично мал.Празот има бројни здравствени придобивки, а ние одбравме три за вас.

Празот потекнува од семејството allium porum, кое исто така вклучува кромид и лук. Неколку студии ги поврзуваат алиумите со намален ризик од срцеви заболувања и мозочен удар. Празот содржи неколку корисни соединенија за кои се смета дека го намалуваат воспалението и го штитат срцето.

Каемферолот содржан во празот има антивоспалителни својства, а храната богата со кемпферол е поврзана со помал ризик од срцев удар или смрт од срцеви заболувања. Понатаму, празот е добар извор на алицин и други тиосулфинати, кои се сулфурни соединенија кои можат да му користат на срцето со намалување на холестеролот и крвниот притисок, пишува Healthline.

Помага при варење
Празот е богат со влакна за кои се знае дека е добар за варење. Овој зеленчук содржи и пребиотици, а потоа произведува масни киселини со краток синџир, како што се ацетат, пропионат и бутират. Истражувањата сугерираат дека исхраната богата со пребиотици може да му помогне на вашето тело да ги апсорбира важните хранливи материи, што може да го подобри целокупното здравје.

Одлично е ако сакате да ослабете
Како и повеќето зеленчуци, празот може да промовира губење на тежината. Празот е добар извор на вода и растителни влакна, што може да го спречи гладот, а најдобриот дел е што ќе се чувствувате сити.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *