ПЕТ МОЌНИ РАБОТИ КОИ СОЛТА ги прави: Ова не го знаат ниту најстарите домаќинки, ОДЛИЧНИ трикови

ПЕТ МОЌНИ РАБОТИ КОИ СОЛТА ги прави: Ова не го знаат ниту најстарите домаќинки, ОДЛИЧНИ трикови

Од сите зачини што ги користат домаќинките при подготовката на јадењата, солта е дефинитивно најдобрата состојка за одржување на домаќинството, но и за зачувување на свежината на овошјето и чистење .

Оваа храна која сите ја имаме во домот и која секојдневно ја користиме во исхраната, може да биде корисна и за многу други работи во домаќинството.

Спречете ги јаболката од гниење:
Едноставното миење на јаболката во солена вода ќе го забави нивното гниење и ќе ја продолжи нивната свежина на подолг временски период.
Измешајте 2 dl ладна вода и половина лажичка сол во сад. Додадете ги јаболката и оставете ги во растворот десет минути.Потоа добро исцедете ги и оставете ги до употреба. Пред да го користите јаболкото, измијте го со обична вода.

Оладете го пијалокот:
Ако сакате да организирате забави, овој трик ќе ви биде од голема помош.
За да го изладите пијалокот побрзо, додадете мраз и сол во садот за ладење додека не го наполните садот во кој го ладите пијалокот до горе. По само десет минути, пијалокот ќе се излади доволно за да се послужи.

Исчистете ја даската за сечење:
Даската за сечење, без разлика дали ја перете после секоја употреба, може да ги „апсорбира“ мирисите од храната. Решете го овој проблем со чистење со сол.

Ставете сол на даската и нежно истријте ја со влажна крпа. Оставете го да делува две минути и потоа измијте го со топла вода. Потоа измијте го како и обично со вода и детергент за садови.

Ослободете се од мирисот на лук и кромид на рацете:
Измешајте малку сок од лимон и сол и измијте ги рацете со оваа смеса. Потоа измијте ги уште еднаш со сапун и ќе се ослободите од непријатните мириси.

Вратете го сјајот на стаклото:
Стаклена вазна или кој било друг стаклен предмет што го изгубил сјајот може да се спаси со паста од сол и оцет.

Измешајте четири лажици сол и две лажици оцет и мешајте додека не добиете паста. Нанесете го на стакларија и оставете го да отстои 20 минути. Добро исчеткајте и исплакнете со топла вода.
Стаклените предмети ќе блеснат во полн сјај, како штотуку да сте ги купиле.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *