РУСКИ ХИРУРГ ТВРДИ ДЕКА ОВА Е ТАЈНАТА НА ДОЛГОВЕЧНОСТА: Доживеал 103 години и влегол во КНИГАТА НА РЕКОРДИ

РУСКИ ХИРУРГ ТВРДИ ДЕКА ОВА Е ТАЈНАТА НА ДОЛГОВЕЧНОСТА: Доживеал 103 години и влегол во КНИГАТА НА РЕКОРДИ

Еден од најдобрите хирурзи во светот, професорот Федор Г. Углов, доживеа 103 години! Имаше „диета за сите прилики“ и строго се придржуваше до неа. Професорот влезе во книгите на рекорди како најстар хирург во Европа.

Еве совети за постигнување здравје и долговечност:

Недостатокот на движење е главниот непријател на здравјето. Ако се движиме повеќе и размислуваме повеќе! Конечно прекинување на консумацијата на тутун и алкохол.
Ограничена исхрана – неопходно е да се елиминира дебелината. Спијте најмалку 7 часа на ден.

Диетата на професорот Углов:
Тоа ќе ви помогне да изгубите тежина и да го исчистите вашето тело. Според хирургот не е важна само храната, туку и времето на оброкот. Еве што препорачува тој за чистење на телото:

Наутро: шолја црн чај или природно кафе без шеќер, а потоа изедете варено јајце со тврда жолчка и 8 парчиња сливи. Сувите сливи треба да се мијат со вода навечер

За ручек: 200 гр варено пилешко или свинско без маснотии или риба. Портокал, 100 гр свежа или варена зелка, која може да се замени со моркови

Помеѓу оброците можете да јадете 30 гр тврдо сирење, јаболко или портокал
За вечера: Чаша кефир или кисело млеко. Диетата трае 10 дена и дава одлични резултати!

Ментална активност
Професорот имал чист ум до крајот на животот. Не знаеше што е сенилна деменција. Затоа многу се занимавал со научни активности, пишувал книги, ги проучувал најновите случувања во областа на хирургијата. Експертите секогаш велат дека е важно да го активирате мозокот – тогаш анксиозноста и депресијата нема што да бараат на вашата врата.

Заштита од стрес
Професорот рече дека заштитата од стрес е од клучно значење за здравјето. Тој објасни дека срцето се штити од непријатни мисли и дека не треба да се препуштаме на самопонижување. Тој рече дека во најтешките ситуации не треба да се занимаваме со самопоткопување, туку да бараме излез од нив.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *