Дали јадете чоколадо секој ден? Еве што се случува во вашето тело

Дали јадете чоколадо секој ден? Еве што се случува во вашето тело

Чоколадото е секако едно од најпопуларните слатки во светот.

Затоа многумина го консумираат често, а во продолжение ви ги пренесуваме неверојатните ефекти доколку го јадете секој ден. Диететичарите Кортни Д’Анџело и Триста Бест открија што се случува со нашите тела ако редовно јадеме чоколадо.

На самиот почеток, важно е да се забележи дека не сите чоколади се исти. Какаото во својата природна форма е полно со здрави антиоксиданси и хранливи материи, поради што темното чоколадо е често поздраво од другите видови кои доаѓаат со додаден шеќер.

Придонесува за здравјето на вашето срце
„Темното чоколадо содржи антиоксиданси кои можат да ја зголемат циркулацијата на крвта во срцето, да го намалат ризикот од згрутчување, па дури и докажано е дека го намалуваат крвниот притисок. Значи, здравата консумација на чоколадо може да го намали ризикот од мозочен удар и срцеви заболувања“, објаснува Д’Анџело за eatthis.

Го подобрува Стресот
Некои истражувања покажаа дека чоколадото може да го подобри расположението: „Ако размислите добро, јадењето чоколадо речиси секогаш го подобрува вашето расположение, а студиите покажаа дека луѓето кои јаделе чоколадо се чувствуваат помалку под стрес“, вели Д’Анџело. Сепак, важно е да бидете свесни не само за количината на чоколадо што ја јадете, туку и за нејзиниот квалитет. Храната со поголема содржина на шеќер всушност е поврзана со повеќе случаи на анксиозност и депресија, што значи дека јадењето чоколадо со помала содржина на шеќер, како што е темното чоколадо, може да биде подобра опција.

Можеби трошите празни калории
Иако темното чоколадо содржи многу корисни хранливи материи, повеќе обработени чоколади, како што се млеко или бело, може да бидат полни со додаден шеќер.

„Одредени видови чоколадо може да бидат извор на празни калории, што значи дека вашето тело прима првенствено калории и многу малку витамини, минерали или фитонутриенти“, објаснува Бест, додавајќи дека придонесува за зголемување на телесната тежина. Од друга страна, редовното консумирање чоколадо може да предизвика ненадеен пад на шеќерот што неминовно води до промени во расположението, зголемен глад и други потенцијално негативни несакани ефекти како што е зголемена гликоза во крвта.

Не јадете овошје како порано
„Кога редовно јадете додаден шеќер, може да почнете да го губите вкусот за вистинска сладост, како овошје“, додава Бест. Истражувањата исто така покажуваат дека кога јадете преработен или додаден шеќер, поголема е веројатноста да развиете навика да копнеете уште повеќе шеќер. И тогаш почесто ќе посегнеме по повеќе чоколадо или слатки наместо природни шеќери

Дополнителен внес на магнезиум
„Чоколадото содржи магнезиум, кој има многу придобивки и е минерал кој природно се наоѓа во земјата, како и во човечкото тело. Неопходен е за живот затоа што се наоѓа во секоја клетка на телото и е важен за извршување на многу телесни функции. Овој минерал е важен и за здравјето на мозокот, а влијае и на крвните садови“, вели Бест.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *