ОВАА КОЛИЧИНА СПАНАЌ МОЖЕТЕ ДА ЈА ЈАДЕТЕ ЗА 1 ДЕН: Многу е здрав, но има некои ГРАНИЦИ

ОВАА КОЛИЧИНА СПАНАЌ МОЖЕТЕ ДА ЈА ЈАДЕТЕ ЗА 1 ДЕН: Многу е здрав, но има некои ГРАНИЦИ

Спанаќот е моќен извор на хранливи материи; богат е со витамини, минерали и есенцијални хранливи материи.

Според „Healthline“, консумирањето на овој зелен лиснат зеленчук може позитивно да влијае на здравјето на очите, помага во намалување на крвниот притисок и оксидативниот стрес, а се препорачува и за превенција од најтешките болести.

Сепак, според „Медицине Нет“, оние кои консумираат големи количини спанаќ може да доживеат несакани ефекти.

Премногу спанаќ, без разлика дали е свеж или варен, може да доведе до недостаток на минерали и други проблеми поради високите нивоа на оксална киселина и пурини кои се наоѓаат во него. Првиот се врзува за минералите во нашиот организам – калциумот, цинкот и магнезиумот и на тој начин ја спречува апсорпцијата на други важни компоненти.

Исто така, објавено е дека оксалната киселина може да влијае на формирањето на камења во бубрезите. Во меѓувреме, високата содржина на пурини е отежнувачки фактор за состојби како што се гихт и болки во зглобовите, пишува Newsbeast.

Но, тоа не е се.
Премногу спанаќ може да предизвика дигестивни проблеми и алергиски реакции, бидејќи спанаќот содржи хистамин и може да предизвика проблеми кај оние кои земаат средства за разредување на крвта.

Проблемот со разредувањето на крвта е поврзан со високата содржина на витамин К1 во спанаќот, наведува „Healthline“.

Некои луѓе може да доживеат стомачни болки ако изедат голема количина спанаќ, што го наведуваат на веб-страницата „Livestrong“ како резултат на нетолеранција на хистамин.

Спанаќот е богат со влакна, што може да предизвика дигестивни проблеми како што се грчеви во стомакот или надуеност, иако овие симптоми обично се намалуваат по неколку дена бидејќи телото развива толеранција на зголемениот внес на влакна.

Добрата вест, сепак, е дека ако умерено консумирате спанаќ, тој може да биде корисен и за вашето здравје. Иако е тешко да се најде оптималната количина на дневна или неделна основа, на веб-страницата „Медисине Нет“ наведуваат дека е – шолја дневно.

Исклучок, се разбира, би биле луѓето кои имаат одредени здравствени состојби или земаат одредени лекови. Ако сте изложени на ризик да развиете камења во бубрезите или земате средства за разредување на крвта, задолжително консултирајте се со вашиот лекар кој ќе ви препорача оптимална количина спанаќ што можете да ја јадете на дневна или неделна основа.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *