НАЈБРЗ ТРИК ЗА ЧИСТЕЊЕ ОРЕВИ: Треба да направите само 1 РАБОТА и да ги исчистите лесно

НАЈБРЗ ТРИК ЗА ЧИСТЕЊЕ ОРЕВИ: Треба да направите само 1 РАБОТА и да ги исчистите лесно

Оревите се вистински сојузници за здравјето. Тие се богати со антиоксиданси, тие се одлични извори на омега-3 масти, како и висококвалитетни протеини (15%), јаглени хидрати, а исто така и калиум, магнезиум, фосфор, железо и витамини Б и Ц.

Поради нивниот пријатен вкус, често се самостоен деликатес, а незаменлив дел од колачите и колачите. Со оглед на тоа што ни е празничната сезона, што значи подготовка на вашите омилени слатки, ви донесуваме трик како лесно да ги исчистите оревите.

За полесно да ги одвоите од лушпата и едно парче оставете ги преку ноќ во сад со вода и готварска морска сол . Комбинацијата на вода и морска сол ќе ја омекне лушпата за да можете лесно да ги исчистите.

Иако можете да купите и исчистени лушпи од ореви, оние кои штотуку излегле од лушпата имаат најкорисни состојки за здравјето.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *