ДОДАДЕТЕ ГО ОВОЈ ЗАЧИН НА МЛЕКОТО И ГЛЕДАТЕ ШТО СЕ СЛУЧУВА: Ова ГО ИМА САМО КАЈ НАС (ФОТО)

ДОДАДЕТЕ ГО ОВОЈ ЗАЧИН НА МЛЕКОТО И ГЛЕДАТЕ ШТО СЕ СЛУЧУВА: Ова ГО ИМА САМО КАЈ НАС (ФОТО)

Кашлицата е спазматична контракција на мускулите, со која телото се ослободува од слузта акумулирана во бронхиите, која може да биде заразна. Затоа, кашлицата е помошник што треба да се поддржи.Решението за овој проблем е во лекувањето со жалфија .

Зошто жалфија помага во ублажување на кашлицата?
Високата ефикасност на ова растение се објаснува со содржината на вредни есенцијални масла во неговите лисја, кои имаат антибактериско и антиинфламаторно дејство. Тие исто така содржат многу фосфорна киселина, витамини Ц, Б1, П и танини.

Народната медицина препорачува земање раствор од жалфија во млеко за сува кашлица.

Се верува дека таквиот пијалок ја омекнува сувата, упорна кашлица, ја раствора флегмата, го стимулира исфрлањето на флегмата и го олеснува искашлувањето. Има антисептично антиинфламаторно дејство, придонесува за побрзо закрепнување.

Состојки:
250 мл млеко (по избор, може да биде и билни) 1 лажица чај од лист жалфија,1 лажичка путер,1 лажичка мед,Половина до 1 лажичка куркума

Подготовка:
Во тенџере истурете 250 мл млеко, додадете 1 лажица чај од лист жалфија, па оставете да зоврие на тивок оган.

Штом млекото зоврие, веднаш тргнете го од шпоретот. Во оваа смеса додадете 1 лажичка путер, покријте и оставете да отстои околу 15 минути.

После тоа треба да се процеди течноста и да се додадат 1 лажичка мед и една кафена лажичка куркума (за деца – половина лажичка) и да се измеша.

Оваа смеса треба да се пие цела, половина час пред спиење.
Мирна ноќ без напорна кашлица е загарантирана.

Можете да го подготвувате неколку дена, додека не почувствувате олеснување и лесно искашлување на слуз од бронхиите.
Рецептот може да го користат и деца и возрасни.

Контраиндикации
Но, и покрај тоа што овој рецепт е многу ефикасен за проблеми со кашлицата, а и самите лекари одамна сугерираат дека жалфија има одлично експекторантно дејство, треба да се следат одредени медицински препораки.

На пример, овој пијалок евентуално може да ја запре лактацијата, па затоа не се препорачува за доилки. Исто така, претпазливост за луѓето кои се склони кон бубрежни заболувања и низок крвен притисок.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *