Првите СИМПТОМИ дека вашиот МАГНЕЗИУМ во вашето тело е ЕКСТРЕМНО низок: ПОВЕЌЕТО ЛУЃЕ ГО ИГНОРИРААТ ова, а не треба, тоа може да биде поврзано со сериозни СОСТОЈБИ И болести!

Магнезиумот е исклучително важен минерал во нашето тело.
Таа е рангирана на четвртото место во однос на количината на минерали во телото. Просечното човечко тело обично содржи околу 30-60 грама магнезиум во коските, забите, срцето, мозокот, па дури и крвта. Секоја клетка во вашето тело има потреба од овој минерал за да функционира правилно – магнезиумот е вклучен во над 300 метаболички процеси.

Овој минерал учествува во метаболизмот на протеини, масти, јаглени хидрати, нуклеински киселини, активирање на витамините Б и Д, производство на енергија, регулација на функциите на клеточните мембрани, активатор на многу ензими, придонесува за нормална функција на нервниот систем и нормална психолошка функција. , е важен за здравјето на мускулите, одржување на васкуларниот тонус, крвниот притисок и нормалната срцева фрекфенција, ослободување од замор и исцрпеност, метаболизмот на гликозата и инсулинот. Многу луѓе во модерниот и стресен живот се соочуваат со недостаток на магнезиум, што може негативно да влијае на здравјето.

Еве неколку рани симптоми дека вашето тело страда од недостаток на магнезиум: тикови, густа крв, грчеви во нозете, мигрена, анксиозност, лошо расположение, кардиоваскуларни болести, скокови на шеќер во крвта, хроничен замор, остеопороза, несоница, проблеми со концентрацијата. Недостатокот на магнезиум во телото може да биде поврзан со хронични болести како што се дијабетес тип 2 и метаболички синдром – и многу други. Кога на вашето тело му недостига магнезиум, тој започнува да произведува повеќе инсулин – што пак овозможува дополнителна гликоза да влезе во вашите клетки и може да доведе до воспалителни состојби во телото.

За да спречите недостаток на магнезиум, вклучете храна богата со овој минерал во вашата исхрана што е можно поскоро. Магнезиумот го има во храната како зелен лиснат зеленчук (спанаќ и кељ), како и риба, авокадо, темно чоколадо, леб од цели зрна, мешунки, јаткасти плодови и разни семиња. Ако имате недостаток на магнезиум што може да се утврди со тест на крвта, вашиот лекар може да препорача и земање додатоци. Важно е да не се земаат суплементи без совет и рецепт на лекар.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *