ОД ТЕФТЕРОТ НА БАБА:Старомодни СЛАТКИ кифлички со пиво и јаткасти плодови

ОД ТЕФТЕРОТ НА БАБА:Старомодни СЛАТКИ кифлички со пиво и јаткасти плодови

Состојки:

  • 1 кг. брашно
  • 250 мл. пиво
  • 500 мл. масло
  • 1 кесичка прашок за пециво
  • 100 гр. чоколадо за готвење (посно), 50 гр. ореви и 50 гр. џем

Се пече во загреана рерна на 200 степени 20 минути. Кифличките треба да бидат ладни, а сирупот да биде топол.

Фил:

  • 300 гр. шеќер и
  • 300 милилитри вода
  • 300 гр. мелени ореви

Погледнете го видео рецептот со подготовка.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *