КАМЕНОТ НА БУБРЕЗИ Е МНОГУ ЧЕСТА БОЛЕСТ: Подгответе ја оваа едноставна напивка и ослободете се од споменатиот проблем…

КАМЕНОТ НА БУБРЕЗИ Е МНОГУ ЧЕСТА БОЛЕСТ: Подгответе ја оваа едноставна напивка и ослободете се од споменатиот проблем…

Камењата во бубрезите се многу честа болест, но за среќа постојат начини да се ослободите од овој непријатен проблем. Симптоми кои може да укажуваат на камен во бубрегот се ненадејна болка во долниот дел на грбот. Каменот може да ги блокира уринарните канали и тогаш доаѓа до висока температура и тешко болно мокрење.

Подгответе го овој напиток и ослободете се од камењата во бубрезите:

Земете суви смокви и исечкајте ги на мали парчиња. Потопете ги во чаша свежо направена лимонада и оставете ги да отстојат преку ноќ. Наутро прелијте ги со зовриена вода (1дл) и вака подготвената напивка испијте ја на празен стомак.

По седум до десет дена, вашата урина треба да добие темна боја. Тоа е сигурен знак дека каменот почнал да се топи, урината е со темна боја бидејќи содржи траги од тиња.

Исто така, доколку патите од оваа болест, избегнувајте шеќер за да ја смирите работата на панкреасот, а консумирајте повеќе храна богата со магнезиум, како банани, тофу сирење, соја и ориз.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *