ЧУДО ЗА ОРГАНИЗМОТ: Еве зошто во маслиново масло треба да ставите суви смокви…

ЧУДО ЗА ОРГАНИЗМОТ: Еве зошто во маслиново масло треба да ставите суви смокви…

Многу здравствени проблеми можете да решите благодарение на природата. Маслиновото масло и смокви ги лекуваат бактериите во органите за варење, но и неплодноста.

Смоквите содржат многу калциум, калиум и цинк. Покрај тоа, тие се добар извор на железо, бета каротин, како и многу витамини, како што се витамините Ц, А, Е и К.

Но, треба да бидете внимателни бидејќи сувите смокви имаат повеќе калории од свежите. Затоа, неопходно е да се консумираат во одредени количини.

Имајте на ум дека смоквите помагаат и при хемороиди, го регулираат холестеролот, а млекото од смокви има способност да ги отстранува брадавиците.

Рецепт:
Во тегла ставете околу 40 парчиња суви смокви, а потоа прелијте ги со маслиново масло додека целосно не ја наполните теглата. Затворете и чувајте 40 дена.

Смоквите ќе апсорбираат поголем дел од маслиновото масло. После тоа пред секој оброк се конзумира по една смоква.

Овој стар народен рецепт помага и при проблеми со запек, астма, неплодност, анемија и бронхитис.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *