ЕВТИНА НАМИРНИЦА – МОЖЕ ДА ГО ОБНОВИ ЦЕЛО ТЕЛО: Ги враќа жолчката, црниот дроб и тироидната жлезда од корените…

ЕВТИНА НАМИРНИЦА – МОЖЕ ДА ГО ОБНОВИ ЦЕЛО ТЕЛО: Ги враќа жолчката, црниот дроб и тироидната жлезда од корените…

Што ќе се случи ако вклучите ротквици во вашата исхрана…

Оваа храна е способна значително да го подобри вашето здравје. Може да ги обнови ткивата на кожата, да го забрза варењето на храната, да ги елиминира токсините од телото и да се бори против стомачни проблеми.

Ротквицата е добра и за црниот дроб бидејќи му помага добро да функционира. Ги раствора и камењата во жолчката. Од друга страна, има идеални својства за борба против воспаление во носната област, со што се елиминира воспалението на синусите.

Има јастиви корени и богат е со витамин Ц, како и бројни антиоксиданси и важни хранливи материи кои можат исклучително добро да делуваат на организмот.

Тој е одличен лаксатив кој ќе ви помогне да избегнете запек и да ја регулирате цревната флора. Исто така, ќе ви помогне да ги растворите камењата во бубрезите и да го детоксицирате целото тело.

Влакната што ги содржи овој зеленчук се идеални за апсорпција на холестерол и заситени масти кои можат да се најдат во преработената храна. Кога се комбинира со висока содржина на јод, ќе помогне во регулирањето на функцијата на тироидната жлезда.

Ова е најдобриот начин да се консумираат ротквици за да ги добиете сите нивни добри својства:

Состојки:

  • 4 ротквици (ситно сецкани)
  • 1 парче ѓумбир (ситно сецкан)
  • 4 лажици мед
  • сок од 4 лимони
  • половина чаша вода

Подготовка и начин на консумирање:
Сите состојки измешајте ги во блендер. Кога ќе се формира густа смеса, истурете ја во тегла и цврсто затворете ја теглата. Земете лажица од оваа смеса 3 до 4 пати на ден во текот на три недели и пијте по два литра вода дневно за целосно да ги апсорбирате добрите својства на ротквицата.

Овој рецепт ќе го подобри вашето целокупно здравје и ќе го зголеми нивото на енергија!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *