Сок за имунитет,анемија…кој го правам секоја година.Нема готвење.Стар рецепт.Цвекло,јаболко,морков…

Сок за имунитет,анемија…кој го правам секоја година.Нема готвење.Стар рецепт.Цвекло,јаболко,морков…

Здрав сок без готвење од цвекло, јаболко, морков, лимон, мед и ѓумбир.

Рецепт за полнети бабини. Само јас ставив ѓумбир. Наместо мед, можете да користите и шеќер наместо лимон, лимонтус.

Што ни треба:

  • 4 големи лимони (ако немаат многу сок во нив, тогаш ставете 6 лимони)3 – 4 големи јаболка
  • 1 кг. цвекло
  • 1 кг. моркови
  • малку ѓумбир (по вкус)
  • 1 тегла мед (700 гр, но може да се заслади по вкус
  • 2 литри вода

Излупете ги и изрендајте ги јаболката и зеленчукот, изгмечете ги со раце и полијте ги со вода. Покријте и оставете да отстои 10-24 часа на ладно место или во фрижидер.
Со помош на газа или памучна пелена исцедете го сокот.

Додадете мед, исцеден лимон, ѓумбир. Добро измешајте и истурете во шишиња. Пијте во рок од седум дена бидејќи не треба да стои долго поради расипување.

Овој пијалок треба да се пие секој ден, вежбам по една чаша секое утро. Веќе по првата тура ќе се чувствувате подобро, поздраво, полни со енергија и волја. Пријатно и здраво!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *