ПОЗНАТА БИЛКАРКА СОВЕТУВА: Имам 65 години, а сè уште не сум испила апче – оваа билка е причината!

ПОЗНАТА БИЛКАРКА СОВЕТУВА: Имам 65 години, а сè уште не сум испила апче – оваа билка е причината!

Ако со време ја сфатиме храната како превентивна мерка, но и како лек, ќе си овозможиме посреќен, поквалитетен, а во исто време и подолг живот.

Истото го мисли и Лидија Несторовна Сурина, познат сибирски биолог, фитотерапевт и билкар веќе 40 години .Автор е и на неколку многу популарни книги за лековити растенија!

Во 2008 година Лидија е прогласена за најдобар исцелител во земјава.
Нејзините совети се популарни низ целиот свет. Еве неколку одбрани, многу драгоцени за секој од нас! Прочитајте внимателно што ви кажува Лидија!

Денеска повеќе се разболуваме, бидејќи јадеме многу храна од увоз. Во ред е да се јаде храна од увоз, но максимум 10 проценти од вкупната храна влегува во нашиот организам.
Кога јадете многу храна која не е од вашата клима, тогаш нема да можете да се прилагодите на условите на местото каде што живеете.

Тоа е основен закон на природата. Дали ме разбираш? Таа храна може само да ве разболи!
Иван Грозни уште во 1580 година рекол: „Ако сакате да освоите земја, дајте им туѓи производи!“ И тоа е она што си го правиме денес!

Поголемиот дел од храната што ја јадеме денес е непотребна: газирани пијалоци, гуми за џвакање… Главната состојка во нив е аспартамот (засладувач), кој е безброј пати посладок од шеќерот. Колку повеќе го пиете тој сок, толку повеќе пиете и купувате.
Белиот леб е празен леб. Кога се јадеше бел леб во старите денови? Само за празниците. Остатокот од времето се јадеше леб од цело зрно.

Моја препорака е на децата во градинка еден месец да им даваме овесна каша со домашно млеко со кое ќе им ги исчистиме белите дробови. Во вториот месец да им се даде овес сварен во вода со кој ќе им го исчистиме црниот дроб. А потоа треба да се продолжат уште три недели со давање овес!

Што јадат многу животни во пролет? Пиреј . Некои го јадат, а потоа повраќаат, што значи дека се чистат од токсините. Лушпата е најважното лековито растение. Содржи силициум, а силициумот го задржува калциумот, што значи дека се штитиме од артритис, артроза, гастритис итн. Земете еден куп младо пире и варете 10 минути. Истурете ја водата и сварете го пирето во супата. Тоа е вистински лек за постарите лица.

Оние кои имаат чир дефинитивно треба да земаат по 1 лист хлебните секој ден.Секој ден консумирајте глог, невен, камилица и лук. Ќе ви помогне повеќе од било кој синтетички витамин.

Лековити својства на пирејот
Ова растение најчесто се користи за проблеми со воспалителни процеси на мочниот меур, камења во бубрезите и жолчката, хемороиди и чистење на крвните садови.

Одличен е за регулирање на метаболизмот на мастите , бидејќи го намалува нивото на лошиот холестерол и триглицеридите во крвта.
Добри резултати дава и за луѓето кои сакаат да ослабат вишок килограми бидејќи го забрзува согорувањето на масните наслаги со диета.Дава добри резултати кај проблемите со дијабетесот, а делува и како добар диуретик.

Со пиење само една шолја од овој чај дневно, се поттикнува полесно и побрзо излачување на жолчката, што во голема мера помага за подобро варење на храната и истовремено спречува таложење и формирање на камења во жолчното кесе, воспаление на кожата и мукозните мембрани. , воспаление на жолчката и црниот дроб.

Рецепт за чај од кантарион
Во поголем сад ставете двe раце сушен корен од пиреј, а потоа прелијте го со 5 литри ладна вода, оставете полека да врие, додека содржината на водата не се намали на 3 литри.

Тргнете го од оган, оставете го да се излади, процедете го во стаклени шишиња за чување во фрижидер и земајте по една до две шолји дневно во текот на денот.Терапијата на вака приготвениот чај исто така треба да трае најмалку 14 дена. може да се пие на неодредено време, бидејќи нема несакани ефекти.

Една забелешка: Иако природата е вистинскиот лек, она што е содржано во овој текст е само за информативни цели.Дефинитивно треба да се јавите кај вашиот лекар за совет за некој посебен здравствен проблем.
Тој секако има најдобар увид во вашето здравје.
Останете здрави и насмевнете се.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *