ЧОМЛЕК: Старо македонско јадење кое „ИМА ДУША“, а ние го ЗАБОРАВАМЕ!

Чомлек се подготвува традиционално со говедско месо и многу кромид
Ова јадење е популарно на југот на Србија, Македонија и Бугарија.

Состојки:

 • 600 грама мелено говедско месо
 • 4 помали главици кромид
 • 1,5 лажици сечкано нане
 • 1 јајце
 • 3-4 лажици презла.
 • Сос:

 • 1 лажица брашно
 • 1-2 лажички мелен црвен пипер
 • по вкус, бибер и сув билен зачин,
 • 2 главици кромид
 • 2 лажици сечкано нане
 • 2 децилитри бело вино
 • Подготовка: Соединете го меленото месо во сад со ситно сечканиот кромид, нането, презлата, јајцето и зачините. Обликувајте ќофтиња со големина на орев, па пржете на врело масло. Кога ќе бидат готови, извадете ги и оставете ги топли.
  Во маслото во кое се пржеа ќофтињата добро се пропржува кромидот, се додава нането, брашното и мелената пиперка. Истурете го виното и додадете малку топла вода за да направите фин сос. Зачинете по вкус. Земјените чинии премачкајте ги со тенок слој масло, наредете ги ќофтињата, па прелијте ги со сосот.

  Загрејте ја рерната на 250 степени, па печете го чомлекот да се зоврие вишокот вода и да фати убава кора. Можете да го декорирате готовиот сад со листови свежо нане.
  Чомлек најдобро се јаде со овчо кисело млеко.

  ПРИЈАТНО!

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *