ЕВЕ КАКО ДА ПОДГОТВИТЕ НАЈЛЕСНО И НАЈВКУСНО ЛИСНАТО ТЕСТО: Италијанска домаќинка ГО ОТКРИ РЕЦЕПТОТ

ЕВЕ КАКО ДА ПОДГОТВИТЕ НАЈЛЕСНО И НАЈВКУСНО ЛИСНАТО ТЕСТО: Италијанска домаќинка ГО ОТКРИ РЕЦЕПТОТ

Со него можете да ги подготвите највкусните пецива кои ќе бидат совршено крцкави

Лиснатото тесто можете да го наполните со разни филови.

Досега сте купувале лиснато тесто, но ако користите домашно, секое пециво ќе биде повкусно. Италијанската домаќинка сподели рецепт за лиснато тесто кое се прави во блендер за помалку од еден час, а не се чека да отстои.

Со него можете да ги подготвите највкусните пецива кои ќе бидат совршено крцкави. Состојките веќе ги имате дома, па пробајте го овој рецепт.

Состојки:

  • 130 гр брашно
  • 1/2 лажичка сол
  • Лиснато тесто
  • 140 гр ладен путер
  • 80 ml ледена вода

Подготовка: Брашното, солта, путерот и водата измешајте ги во блендер и убаво измешајте. Тестото префрлете го на набрашнета површина, посипете со брашно, па развлечете го.

Преклопете до средината, а потоа направете го истото од другата страна. Треба да добиете квадрат. Повторно расклопете и преклопете на ист начин.

Постапката повторете ја уште 5 пати (вкупно треба да се истегнете седум пати).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *