ДОМАЌИНКИТЕ НЕКОГАШ ЈА ПРАВЕЛЕ ОВАА ПОСНА пита со печурки: ТАЈНАТА НА КРЦКАВОСТА СЕ СКРИЕ ВО ФИЛОТ (РЕЦЕПТ)

ДОМАЌИНКИТЕ НЕКОГАШ ЈА ПРАВЕЛЕ ОВАА ПОСНА пита со печурки: ТАЈНАТА НА КРЦКАВОСТА СЕ СКРИЕ ВО ФИЛОТ (РЕЦЕПТ)

Печете околу половина час додека питата не порумени

Неопходно е:

  • 0,5 кг тенки кори
  • 1 стебленце праз
  • 800 гр печурки
  • масло
  • бибер
  • сол

Подготовка:
Само белиот дел од празот исечкајте го на прстени , пропржете го додека не омекне, па додајте ги исчистените и исечени шампињони. Пржете додека не испари целата течност, а потоа додадете сол и бибер.

Одделете по три кори. Првите две испрскајте ги со мешавина од масло и вода, а преку третиот премачкајте дел од филот. Извиткајте ги корите и ставете ги во плех за печење .

Направете го истото со остатокот од материјалот. Врвот на корите премачкајте ги со остатокот од смесата со вода и масло и ставете ги во загреана рерна.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *