ДОМАЌИНКИ ВАКА СЕ ПРАВИ ЗАПРШКА ЗА САРМАТА: Отсега само ВАКА ќе ја подготвувате, ЕВЕ каде сите ГРЕШИТЕ!

ДОМАЌИНКИ ВАКА СЕ ПРАВИ ЗАПРШКА ЗА САРМАТА: Отсега само ВАКА ќе ја подготвувате, ЕВЕ каде сите ГРЕШИТЕ!

Комбинацијата од кисела зелка и мелено месо зачинети „само по вкус“ е еден од нашите препознатливи брендови.

Сарма е јадење кое го сакаат сите генерации.
Нема ништо повкусно од тоа кога мирисот се шири низ куќата, а домаќинството едвај чека да се свари.

Сарма е секако едно од омилените, ако не и најомиленото локално јадење кај нас!

Комбинацијата од кисела зелка и мелено месо зачинети „само по вкус“ е еден од нашите препознатливи брендови.

За да ви биде добра сармата , мора да биде добра и зелката што ќе ја свиткате . Што значи? Па мора да е цврст лист, но никако тврд, немојте да ве лаже дека листот е мек или првиот ден ако е цврст. Кога ќе ја земеш во рака да ја завиткаш сармата, не смее да има вени, тргнете ја, а не смее да биде ни премногу мека, може да се залажувате да мислите дека ќе биде помека кога ќе се свари, но е не. . . ќе се распадне.

Исто така, мора да се грижите за месото, најдобра комбинација е мешаното мелено месо.

Мора да ги земете предвид и адитивите што ги ставате во сармата. Сувото месо треба да биде навистина суво, не чадено, најдобро е домашно.

Зачините се многу важни, на пример црвен пипер, не ставајте ниту еден, изберете еден вид што ќе го користите за неговата боја и арома, треба да се провери, кога ќе се свари сармата да биде црвена, а не да изгуби пиперката. за време на готвењето неговата боја и текстура остануваат бледи и изгледаат лошо, бидејќи секое јадење што изгледа полошо не е ни примамливо.

Ти треба:

  • 1 кг мешано мелено месо
  • 1 шолја ориз од 2дл
  • 3 глави кромид

суво месо по желба, сланина, ребра, колбас
зачини. . . зеленчук, сол, бибер, црвен пипер

Има два начина да се направи сарма, не знам кој е првиот или кој е вистинскиот но и двата се многу добри. Ќе ги напишам и двете.

Прво: Измешајте ситно сечкан кромид, мелено месо, ориз и зачини (1 лажица црвен пипер, 1 лажица зеленчук и 1/3 лажица бибер) и оставете да отстои.

Измијте ги листовите зелка и отстранете ги жилите

Земете лист сарма во рака, ставете го на отворената дланка, ако листот е навистина голем, тогаш исечете го, ставете лажица од смесата врз листот. Страната од листот што е до вас превиткајте ја внатре (2-3 см), потоа на ист начин левата и десната страна и на крај свиткајте ја страната до вас до крајот на листот.

Завитканите сарма наредете ги во глинен сад, кој е најдобар за готвење сарма на чие дно сте ставиле пар ливчиња зелка. Помеѓу сармињата ставете го сувото месо, завршете со тркалањето на сармињата, покријте ги со уште неколку листови зелка, налејте вода да се натопат и ставете ги да се варат.

За време на готвењето, тавата во која се варат сармата поместете ја само од лево надесно. Кога ќе се свари сармата, по 2 часа бавно крчкање се пржи.

И таму имате два вида на спремање. Едниот е со пржено брашно и масло во кое се додава една лажица црвен пипер или другото е малку посветло за оние кои не поднесуваат тешки запршки. . . малку брашно се меша со вода и во него се додава пиперката, па се премачкува меѓу сармите.

Друг рецепт за правење сарма е: со масло и вода се динста ситно исечканиот кромид, се додава месото и оризот, па се динста уште малку, околу 10 минути, се додаваат зачините. Исто тркалање, исто попрскување и готвење.

За ова наше домашно јадење може да се пишува со денови, секој си има свој пробан домашен рецепт, а за сите оние кои би сакале да пробаат друго, или не се задоволни од своето, ги имаат овие два докажани, вистински, домашни рецепти.

Уживајте!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *