20 ДЕНА СЕКОЈА ВЕЧЕР ЈАДЕЛА ТИКВА, ЗАБЕЛЕЖАЛА НЕШТО ЧУДНО: ЕВЕ ШТО И СЕ СЛУЧИЛО СО ТЕЛОТО

20 ДЕНА СЕКОЈА ВЕЧЕР ЈАДЕЛА ТИКВА, ЗАБЕЛЕЖАЛА НЕШТО ЧУДНО: ЕВЕ ШТО И СЕ СЛУЧИЛО СО ТЕЛОТО

Тиквата ја испеков во рерна, а потоа додадов или урда или малку мед. Ваквата вечера ме оживеа

Неодамна прочитав колку е здрава шипинка, а содржи низа витамини и минерали кои благотворно делуваат на организмот.
Бидејќи сум голем љубител на тиква, решив да направам мал експеримент: 20 дена ќе јадам тиква за вечера – секоја вечер.

Не ни сонував дека првите позитивни резултати ќе дојдат толку брзо.Тиквата ја испеков во рерна така што прво ја излупив, па ја исечкав на коцки, ја ставив на фолија и ја испеков. Некогаш додавав младо сирење, а понекогаш само малку мед.

Убеден сум дека тиквата го подобри моето здравје на овие начини:
Таа се ослободи од 3 килограми кои секогаш ми беа „вишок“. Тоа е затоа што тиквата содржи голема количина на влакна, кои го заситуваат телото и го имате тоа прекрасно чувство на ситост во стомакот долго време. Самата тиква е нискокалорична, па таквата вечера не ја расипува фигурата. Имајќи предвид дека не јадев леб за вечера, можно е тоа многу да придонесе за слабеење.Кожата на лицето се затегна и блескаше. За тоа очигледно придонесе тиквата која го чисти телото од отрови и разни отрови, а нашето лице само го отсликува она што се случува во нашето тело.

Дигестијата ми се подобри, што значи дека столицата се нормализира. Овие проблеми порано многу ме мачеа, но тиквата изгледа го реши.

Изгледа дека тиквата ми го подобри и видот. Тоа е од кога работам на компјутер, имам проблеми со „заматување“ на видот. Но, откако ја изедов тиквата, не ги почувствував тие проблеми.
ради сите овие придобивки, решив оваа есен да ја вклучам тиквата во менито што е можно повеќе. Веќе најдов неколку рецепти кои со задоволство ќе ги споделам со вас:

Крем супа од тиква:
Потребни ви се: 1 кромид, 2 чешниња лук, 1 морков, 1 компир, половина килограм исчистена тиква, вода, зачини.

Подготовка: Кромидот и лукот издинстајте ги на малку масло, а потоа додадете го остатокот од зеленчукот. Истурете вода и оставете да се вари околу половина час. Потоа со миксер со стапче измешајте го зеленчукот претворајќи го во пире. Додадете зачини и послужете!

Шпагети со тиква:
Потребни ви се: пар ливчиња жалфија, половина килограм исчистена тиква, 2 чешниња лук, малку сол, бибер, куркума, вода, масло и шпагети.

Подготовка: На масло се пропржува жалфија, па се додава тиквата исечкана на коцки. Потоа додадете малку лук. Истурете вода и оставете ја тиквата да се готви околу 20 минути. Кога ќе се свари додадете зачини и од него направете пире. Потоа сварете ги шпагетите и на нив додадете го преливот од тиква. Уживајте!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *