3 посни САЛАТИ за слава, од кои едната е МИМОЗА: Едноставни и евтини видови што ќе ве воодушеват (РЕЦЕПТ)

Како да направите евтина салата? Едноставно, направете посна верзија!
Дали некогаш сте слушнале за посна мимоза? Во продолжение ќе биде вклучена и една од салатите.

Кога станува збор за посни салати за слава, постојат многу рецепти кои се исто толку вкусни како и масните верзии. Во продолжение избравме три класични солени салати за слава во посна варијанта: посна руска салата, посна мимоза и посна салата од компир.

Посна руска салата со кисели краставички и јаболко.

За да направите посна руска салата, сè што треба да направите е да ги изоставите шунката и јајцата. Додадете кисели краставички и свежи јаболка, а обичниот мајонез заменете го со посен мајонез.

Состојки:

 • 200 гр компири
 • 200 гр моркови
 • 200 гр грашок
 • 5 кисели краставички
 • 1 големо јаболко
 • 200 гр мајонез посен
 • Сол и бибер по вкус
 • Подготовка:
  Сварете ги компирите, морковите и грашокот и исечете ги на коцки. Исечкајте ги киселите краставички и јаболкото, па измешајте ги сите состојки.

  Посна компир салата со сенф и мајоне
  Компир салата оди добро со риба на празнична гозба. Состојките на оваа славна салата се многу едноставни и достапни, а нејзиниот вкус е фантастичен. Еве како најлесно да направите лесна и посна салата од компири која ќе ги воодушеви сите ваши гости.
  Состојки:

 • 1 кг компири
 • 1 поголем кромид
 • 1 лажичка сенф
 • 1 дл маслиново масло
 • 1 китка свеж магдонос
 • сол и бибер по вкус
 • Подготовка:

  Сварете ги компирите во лушпата. Измешајте маслиново масло, сенф, сол и бибер. Кога компирот е готов, исечете ги на коцки или прстени додека се уште топли. Исто така, исечете го кромидот на парчиња од саканата форма. Измешајте ги компирите и кромидот, покријте со прелив и посипете со ситно сечкан свеж магдонос.

  Посна мимоза
  Доколку постите или ја славите славата на Великиот пост, а сте еден од омилените во салатата Мимоза, не грижете се. Салатата со мимоза може да се подготви и како брза храна и да биде незаменлива на вашата трпеза, на денот на вашата прослава или за време на постот. За многу кратко време ќе добиете посна салата Мимоза која има извонреден вкус.
  Состојки:

 • 2 големи варени компири,
 • 300 гр посен мајонез,
 • 3 варени моркови,
 • грст сечкан праз,
 • 300 гр зелка,
 • чешне лук,
 • оцет, сол, бибер и масло.
 • Ќе ви требаат три чинии, бидејќи треба да направите три дела од салатата. Во првиот сад исечете ги компирите на коцки, празот на мали прстени и сето тоа измешајте го и зачинете со оцет, масло, сол и бибер.

  Потоа земете уште еден сад во кој ќе го исецкате лукот и ќе го испасирате, исечете го морковот на прстени и сето тоа зачинете го со сол и масло. За третиот сад подгответе свежа зелка како салата и задолжително додајте сол и оцет.

  На самиот крај земете голем сад и наредете ги компирите, 100 гр посен мајонез, моркови, па повторно 100 гр мајонез, зелка и на крај уште 100 гр мајонез.НАЗДРАВЈЕ НЕКА ВИ Е!

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *