Русите се КОЛНАТ во овој чај во зима: Има ТАЈНА состојка

Русите се КОЛНАТ во овој чај во зима: Има ТАЈНА состојка

Еве како да направите руски чај за посилен имунитет!

Руски чај за имунитет се подготвува само од неколку состојки, а е многу вкусен! Доколку барате чај за зајакнување на имунитетот, подгответе го и пијте го овој секој ден. Полн е со витамини и здрави состојки, а ќе им се допадне и на тие кои не се големи љубители на чај.

„Тајната“ состојка на овој чај е ананасот! Можеби се прашувате, од каде ананасот во оваа приказна?

Во 18 век, богатите во Русија купувале увозен ананас и го плаќале со суво злато. Тоа било скапа и егзотична храна која се јадела само во најбогатите куќи.

Како што растеше увозната индустрија, како и технолошкиот напредок што овозможи да се зачува ананасот, тој стана широко распространета и популарна храна во Русија.

Затоа е главна состојка во овој чај кој се пие во зима!

Состојки:

  • Литар вода
  • 4 кесички црн чај
  • Лажица цимет
  • Лажица каранфилче
  • Чаша сок од портокал
  • Чаша сок од ананас
  • Чаша сок од јаболко
  • Сок од лимон

Подготовка:
Прво сварете кесички чај во две шолји вода за да добиете концентриран црн чај. Потоа во големо тенџере загрејте ги сите останати состојки, додадете црн чај и оставете да зоврие.

Веднаш намалете ја топлината и динстајте уште две минути, а потоа испијте go топлиот чај или чувајте го во фрижидер и консумирајте го разладе

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *