РЕЧИСИ СИТЕ ДОМАЌИНКИ ГРЕШАТ КОГА ПРАВАТ СУПА: Еве како правилно да подготвите незаменлив дел од семеен ручек

Не можам да замислам семеен ручек без домашна супа, а во остатокот од текстот дознајте како правилно се подготвува.

Домашната супа е незаменлив дел од секој семеен ручек, без разлика дали е со тестенини или кнедли, а нејзините придобивки се надалеку познати. Најчесто се подготвува со пилешко месо кое е идеално за зајакнување на организмот и подигање на имунитетот.
Неговиот изобилен зеленчук – од целер, кромид и пашканат до моркови и магдонос – го прават еден од најздравите оброци, а за целосно искористување на сите негови нутритивни вредности, важно е правилно да се готви, а за тоа постои една многу едноставна. трик.

Ако сакате да го подобрите вкусот на супата и да изедете квалитетно парче варено пилешко месо, без да ви биде преварено или недоволно варено пилешкото, искористете го овој трик.
Ако се грижите вашето пилешко да биде сочно, постои една работа што никогаш не треба да ја правите, а тоа е да зготвите цело пилешко за супа.
Оваа грешка често ја прават многу домаќинки.
Неопходно е да го исечете пилешкото пред да го готвите, бидејќи ако зготвите цело пилешко, белото месо секогаш ќе биде суво бидејќи му треба многу пократко време за готвење од, на пример, батаците.
Исечете го месото, па ставете го да се свари за супата, а кога е готово извадете го белото месо, па продолжете со варење на останатите делови од пилешкото додека не се готови.

Професионалните готвачи советуваат на крајот да го вратите целото месо во тенџере неколку минути заедно, а потоа да ги додадете тестенините и да ја зачините супата по вкус.

Наздравие!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *