Болката е НЕПОДНОСЛИВА, а не сакате да пиете ЛЕКОВИ: Оваа НАМИРНИЦА делува подобро од СЕКОЈА таблета, задолжително при рака да имате барем една!

Секој лек што го внесуваме во телото може да има несакани ефекти.

Затоа многу луѓе избегнуваат да земаат лекови, но не знаат дека многу намирници може да имаат случајно или исто дејство како и лековите против болки. Во некои ситуации, тие можат привремено да ги заменат лековите.

Добрата вест е што овие намирници не можат да предизвикаат несакани ефекти, освен во случај на алергија на некоја од нив.

Ананас
Природната супстанца бромелаин која се наоѓа во ананасот може да помогне во смирување на надуеноста, гасовите, па дури и забоболката, а некои студии покажуваат дека може да помогне и при слабеење и да го ублажи воспалението.

Боровинки
Овие мали бобинки се полни со фитонутриенти кои можат да го намалат воспалението и да ги опуштат мускулите, а лекарите велат дека редовното консумирање боровинки може да помогне и во намалување на шансите и лекување на инфекции на уринарниот тракт.

Ѓумбир
Дали се борите со неподносливи болки во мускулите после тренинг или со истегнување на мускулите после посилна активност? Поради салицилатите од него, кои стануваат салицилна киселина, ѓумбирот може да помогне во смирување на зафатените мускули, но и да ги ублажи силните грчеви за време на менструацијата поврзани со дисменореа. Најдобар начин да пиете ѓумбир е да направите чај од ѓумбир и да го пиете додека е топол.

Куркума
Постојат научни докази дека куркумата со своите антивоспалителни и антисептички својства помага и при болки, а млекото од куркума долго време се користи за лекување на внатрешни повреди. Главната состојка во куркумата се нарекува куркумин и може да го намали отокот однадвор и да го смири воспалението одвнатре.

Цреши
Активната состојка антоцијанин во црешите дава олеснување за само неколку минути. Треба да изедете најмалку 20-25 цреши за да имате корист од нив, а црешите исто така можат да помогнат да се избегнат пулсирачките главоболки, па дури и болките во зглобовите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *