Неколку причини зошто да не одбиете чаша вино за вечера

Неколку причини зошто да не одбиете чаша вино за вечера
Прашањето за консумирање алкохол и неговото влијание врз телото останува отворено многу долго време.

Огнените поддржувачи на здрав начин на живот се категорично против алкохолот во која било форма, а поддржувачите на медитеранската исхрана (познати по одличното здравје и долговечност) никогаш не одбиваат неколку чаши суво вино за вечера. Секој има свое мислење за ова, но научните студии утврдиле неколку факти за позитивното дејство на виното врз човечкиот организам (се разбира во ограничени количини).

Зборуваме за пет причини зошто не треба да одбиете чаша црвено суво вино за време на вечерата. Тоа е суво вино – бидејќи сите други видови содржат дополнителен шеќер, што доведува до зголемување на телесната тежина и развој на разни болести.

Го штити здравјето на срцето
Виното содржи полифеноли кои имаат антиоксидативно дејство и благотворно делуваат на состојбата на крвните садови. Посебно внимание се посветува на ресвератролот, кој се наоѓа во кората на грозјето. Според некои студии, ресвератролот може да спречи оштетување на крвните садови, да го намали нивото на „лошиот“ холестерол, да го намали згрутчувањето на крвта и да има антиинфламаторно дејство, да ја одржува здравата функција на срцето, па дури и да има корисен ефект врз коските. Дополнително, пред десетина години се прошири информација дека оваа супстанца дури и помага малку да се намали ризикот од одредени видови на рак, но овие податоци веќе се доведени во прашање.
Забавете го стареењето
Како што споменавме погоре, црвеното вино е вистинско складиште на антиоксиданси, за кои е познато дека играат клучна улога во забавување на процесот на стареење. Грозјето е богато со полифеноли и танини, чија концентрација нагло се зголемува за време на ферментацијата. Поради нивната висока антиоксидантна вредност, супстанциите ги штитат клетките на телото од оштетување на слободните радикали, го намалуваат воспалението и го забавуваат стареењето во клетките на кожата и внатрешните органи. Покрај тоа, црвеното вино е богато со фитоестрогени кои го стимулираат производството на колаген и хијалуронска киселина во телото.

Подобрување на меморијата и концентрацијата
Активните материи во црвеното вино го тонираат нервниот систем, ги зајакнуваат крвните садови и го подобруваат протокот на крв во мозокот. Овде не станува збор за моменталниот ефект по испиената чаша, туку за акумулацијата на овие супстанции во телото. На многу начини, ова се должи на сите исти антиоксиданси – флавоноиди. Некои студии покажуваат дека црвеното вино не само што ја подобрува мозочната активност во сегашноста, туку помага и во спречување на дегенерација на меморијата поврзана со возраста и Алцхајмерова болест.
Превенција на хронични заболувања
Повеќето хронични болести се предизвикани од воспалителни реакции на различни делови од телото. Полифенолите во црвеното вино активно се борат со воспалението, што обезбедува превенција од хронични болести и сигурна заштита од нив. Покрај тоа, тие се способни да ја зголемат чувствителноста на телото на инсулин, што обезбедува превенција од дијабетес тип 2.

Добро расположение
Некои студии ја поврзуваат високата содржина на овошни киселини и танини во црвеното вино со зголемување на целокупната емоционална позадина, а во иднина и со спречување на депресија. Ќе работи само во случај на умерена употреба – не повеќе од една чаша дневно. Инаку, високата концентрација на алкохол во крвта, напротив, има супресивно дејство на нервниот систем, што може да доведе не само до лошо расположение, туку и до посериозни здравствени последици.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *