КАКО ДА СЕ НАПРАВИ СУРУТКА: Потребни ви се 2 состојки, а одлична е за зајакнување на имунитетот и ослободување од хроничен замор

КАКО ДА СЕ НАПРАВИ СУРУТКА: Потребни ви се 2 состојки, а одлична е за зајакнување на имунитетот и ослободување од хроничен замор

Сурутката е течноста што се одвојува при правењето сирење. Содржи протеини со висок процент на есенцијални амино киселини важни за развојот на мозокот.

Сурутката се користи во народната медицина за зајакнување на имунитетот, за замор и исцрпеност, корисна е за спортистите, за оние кои боледуваат од остеопороза, но и за сосема здрави луѓе.

Сурутката е течноста што се одвојува при правењето сирење. Содржи протеини со висок процент на есенцијални амино киселини важни за развојот на мозокот.
Сурутката се користи во народната медицина за зајакнување на имунитетот, за замор и исцрпеност, корисна е за спортистите, за оние кои боледуваат од остеопороза, но и за сосема здрави луѓе.

Во сурутката ќе ги најдете најдобрите и највредните состојки на млекото, како што се витамините Е и Б, минералите и млечните шеќери, кои се одговорни за закрепнување на целиот организам, особено на мускулите. Сурутката се прави многу лесно со само 2 состојки.

Како се прави сурутка?

Состојки:

  • 1 литар млеко,
  • 1 лимон

Подготовка:Во тавче истурете литар млеко и загрејте го на умерен оган додека не зоврие. Пред да почне да врие, промешајте го сокот од еден лимон и извадете го од шпоретот. Оставете да се излади, а талогот што го добивате е сирење со висока хранлива вредност, додека течноста што се одвоила горе е сурутка. Процедете ја течноста и истурете ја во стаклено шише кое треба да го чувате во фрижидер до седум дена. Можете да го пиете наместо млеко, по можност на празен стомак, а може да се користи и како додаток на многу јадења.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *