Рецептот за динстан грашок е НАЈБАРАН: ЛЕСНО подгответе вкусно јадење совршено за денешниот ручек

Рецептот за динстан грашок е НАЈБАРАН: ЛЕСНО подгответе вкусно јадење совршено за денешниот ручек
Грашок идеален за ручек
Состојки:

 • 1 кесичка замрзнат грашок
 • 1 голем главица кромид
 • 2-3 чеснина на лукот
 • 2-3 морков
 • сол (зеленчук)
 • копар
 • малку брашно
 •  пипер
 • малку шеќер
 • магдонос
 • масло

Подготовка

На масло пропржете ги ситно исецканите главици и додадете половина лажичка шеќер. Излупете го морковот, исечете го на тенки прстени и додадете го во кромидот, а потоа додадете го грашокот и сè заедно пропржете уште малку. Потоа додадете една лажица брашно, пипер по желба и прелијте со топла вода колку што сакате густа, може да „кисне“ за на крајот да биде погусто. Посипете со копар, сув или свеж и покријте го да се готви, повремено мешајќи.

Кога е речиси готово, додадете сол или зеленчук и посипете со магдонос.

Ако сакате да зготвите грашок со месо, прво пропржете го месото, извадете го од тенџерето, па испржете го кромидот и другите работи и на крај вратете го месото заедно да се свари.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *