Дали готвите виршли на овој начин? Може сериозно да му наштети на вашето здравје

Дали готвите виршли на овој начин? Може сериозно да му наштети на вашето здравје
Дали готвите виршли во микробранова печка или ги ставате во врела вода?
Застани сега! Излегува дека на овој начин тие не само што можат да го изгубат вкусот, туку и сериозно да го загрозат вашето здравје. Па, како да готвите виршли?

Тие се релативно евтино јадење што може да се служи и за појадок и за вечера. Секако, треба да се запомни дека имаат и соодветен состав, во кој преовладува месото. Излегува дека треба да внимаваме и на начинот на кој ги готвиме. Микробранова печка или врела вода можеби не се најдобрата идеја. Зошто?
Како да готвите виршли?

Дали некогаш сте земале виршли директно од фрижидер и едноставно ги ставате во врела вода? Грешка! Прво, треба да почекате да се загреат малку на собна температура пред да ги загреете. Ако ги фрлите во врела вода, може да пукнат и да изгледаат неапетитивно.

Покрај тоа, виршлите може да содржат голема количина сол која содржи нитрити или нитрати. Кога ќе го фрлиме таквото месо во врела вода, тоа почнува да испушта штетни хемикалии – канцерогени нитрозамини.

Затоа виршлите не треба да се печат на скара или пржени.

Најдобро е да ја зовриете водата и потоа да го тргнете тенџерето од оган. Сега можеме да ги ставиме виршлите во таа вода неколку минути. Поентата не е да се варат, туку постепено да се загреваат.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *