Никој не е совршен: Астролозите ги откриваат проблематичните страни на секој хороскопски знак

Овен

Тој се држи до непробојни тврдини и не го признава поразот додека не биде целосно психолошки уништен. Овенот сака се и тоа веднаш. Чекањето страшно го заморува, а тактиката му е ментална именка. Грешките не ги признава за живот, а ретко нешто учи од нив.

Несреќен е кога нема кој да му се восхитува и ги сака оние луѓе кои го сакаат.
Тој е себичен и агресивен и никогаш не дава се од себе. Со глава поминува низ ѕидот и ретко размислува за последиците од своите постапки, па често се чуди кога сите неволји на овој свет ќе му паднат на глава. Сепак, има дебели рогови за заштита (и густа кожа).

Бик
Тој е сосема задоволен од себе и од својот живот, додека другите луѓе не се мешаат.

Задоволен, молчалив, досаден, си создава проблеми за да ја разбие монотонијата. А кога ќе се појават проблеми, тој се претвора во манијак, кој неодговорно користи се што ќе му падне во рака и го истура својот гнев врз сите, без разлика, а особено врз оние кои се најмалку виновни за тоа.

Тој би бил совршено среќен ако нема други луѓе кои ќе му вршат притисок. Седнуваше на врвот од својот рид и ги мирисаше цвеќињата, ги извршуваше секојдневните ритуали… додека не умреше од досада.

Близнаци
Близнаците се сметаат за подмолни и дволични луѓе со двојни аршини. Велат дека и Јуда бил близнак.

Нив ги карактеризира љубопитност и интелигенција, но и несериозност, неодговорност, недостаток на концентрација и нервоза. Животот често го доживуваат како игра, па остануваат незрели до старост. Во исто време, тие често се однесуваат онака како што мислат дека треба, а не онака како што навистина се.

Тие често се однесуваат површно со другите и избегнуваат секаква сериозност. Ги туркаат проблемите од нивните очи, за да им се вратат кога најмалку очекуваат, како бумеранг.

Кога на своја кожа ќе ја почувствуваат истата правда што ја сеат околу другите, ги проколнуваат сите сили на просторот и темнината за секогаш да се родат.

Рак
Раковите се премногу чувствителни и нереални. Тие често ја преземаат улогата на жртва без никаква видлива потреба, бидејќи преку страдањето доживуваат задоволство и катарза.

Поради нивната несигурност и неодлучност, често не успеваат да ги остварат своите соништа и цели, што ги прави уште потажни. Не се ни подготвени да работат премногу за да постигнат успех, бидејќи сè брзо им здосадува.

Можеби ова е знакот кој најчесто го прашуваат зошто е толку лош. Всушност, неговото страдање нема вистинска основа. Ракот го сфаќа ова само кога ќе се појават вистински проблеми.

Лав
Лавот мора да доминира. Не поднесува приговори и критики, бидејќи верува дека е совршен, непогрешлив и заслужено во центарот на вниманието.

Со оглед на тоа што имаат грандиозни планови и желби, како и комплекс на повисоки вредности, Лавовите често се вознемируваат поради најобичните животни ситуации. Ако не постигнат нешто навистина големо, целиот свој живот ќе го гледаат како неуспех, а себеси како губитници затоа што не можат да го остварат својот потенцијал.

За своите неуспеси ќе ги обвинуваат ситуацијата, политиката, состојбата на науката, родителите, пријателите… сите освен самите себе. И тој ќе биде многу дрзок.

Девица
Девиците добро ги решаваат туѓите проблеми и даваат совети, но не знаат како да си помогнат.

Кога се нервозни, се чистат, полираат, чистат, полираат, па нивниот простор за живеење е толку натрупан што гостите се чувствуваат малку непријатно, напнато и непријатно. Тие имаат тенденција уредно да пакуваат сè во својот живот во фиоки, да етикетираат, да сортираат и кога нешто ќе се спротивстави на тоа, тие паничат.

Животот постојано непријатно ги изненадува. Само што средиле сè, а на тепихот се истури чаша вино. Едноставно те заглавија во нивниот емотивен компас, а ти направи нешто неочекувано и сега мораат повторно да преиспитаат се, име…

Целиот нивен живот е да исправат некои погрешни постапки, па често се прашуваат што по ѓаволите направиле за да добијат таква судбина.

Вага
Она што најмногу ги боли Вагите е неправдата. Го гледаат насекаде околу себе, а често го чувствуваат и на своја кожа, а секогаш има нешто што им го нарушува мирот и среќата.

Тие се од оние луѓе кои прво се жалат, а потоа размислуваат и размислуваат со денови како можеле да постапат и што ќе се случеше да беше… Сакаат убави луѓе и луксузни работи.

Изгледот им е многу важен, па никогаш не ги поднесуваат знаците на стареење. За нив тоа е една од најголемите неправди во светот.

Навистина сакаат да глумат детектив, да разоткриваат измами, демаскираат лажговци и измамници, единствениот проблем е што сè сфаќаат лично. За нив самото тоа што има лоши луѓе е лична навреда.

Кога решаваат туѓи проблеми, ги доживуваат како свои. Тие се сметаат себеси за емпати, но големото прашање е колку се способни да излезат од својот свет и да гледаат поинаку на работите.

Шкорпија

Одмаздољубивата и пргавоста скорпија прво напаѓа, па дури потоа може да ве слуша.

Проблемите ги решава сама, без ничија помош. Не ја интересираат туѓите мислења, а камоли критиките. Страствен, посесивен, посветен, интелигентен и упорен, Шкорпијата ќе оди до крајот на светот, доколку смета дека е неопходно да се постигне некоја цел.

Нема милост за слабите. Цел живот го живее како да е во некаква војна. Сè е континуирана борба, неволјите секогаш се очекуваат, а оние што не можат да ја издржат, не заслужуваат ниту да живеат.

Единствениот проблем е што понекогаш и самата може да биде жртва на сопствениот отров.

Стрелец

Тој дозволува животот да го носи. Не сака да планира, но скоро секогаш решението на проблемот некако спонтано му се наметнува.

Бидејќи има тенденција слепо да им верува на луѓето, често се навикнува и изневерува. За него животот е едноставно толку многу поголем отколку да се занимава со ситни души и да се прашува што мисли некој за него, што е лесна мета на измамниците.

Меѓутоа, штом ќе прогледа преку вас, Стрелецот прекинува секаков контакт и ве брка од својот живот во три убави дена.

Иако не планира, умот на Стрелецот секогаш е насочен кон иднината. Колку и да е забавен, независен и боем, тој речиси никогаш не ужива во мирот на сегашниот момент, туку се грижи што ќе донесе утре. Ако сега е среќен, се грижи дали ќе биде среќен утре. Тоа е тој црв кој никогаш не му дозволува да има среќен крај.

Јарец

Тврдоглавите, упорни Јарци никогаш не сакаат да зборуваат за своите проблеми. Тие се плашат од помислата дека понекогаш треба да побараат помош.

Достигнуваат високи позиции во општеството и работат најмногу сами, но луѓето делуваат ладно и незаинтересирано, бидејќи не сакаат да ги покажат своите чувства.
Уживаат во натпреварувањето и добиваат комплекс кога ќе видат дека некој друг има нешто што тие навистина го сакаат, а тие го немаат. Потоа ги впрегнуваат сите сили за да бидат подобри, а всушност испаѓаат неверојатни баксузи. Самодовербата и негрижата во односот со луѓето може скапо да ги чини.

Водолија
Водолиите се хумани, лојални и несебични. Колку и да се добри овие квалитети, тие честопати даваат контраефект во нивниот случај.

Тие не поднесуваат лицемерие и се држат до принципите, понекогаш дури и против себе. Тие се дури и најстроги кон себе.

Со задоволство ќе ви позајмат пари, барем од нивните заштеди за дождливи денови, бидејќи за нив парите немаат преголема вредност. И кога ќе останат без него, плачат поради нивната лоша судбина и бараат од Бога да им даде малку повеќе среќа.

Риба
Рибите се проклетство за себе. Имаат слаб контакт со реалноста, па постојано влегуваат во непријатни ситуации. Тие реагираат бурно и неодговорно на негативните животни околности.

Тие имаат слика во главата за тоа како треба да изгледа нивниот живот и како треба да функционира совршен свет. Бидејќи реалноста постојано им се спротивставува, тие ќе се обидат да ја победат истата таа реалност во пијана состојба!

Кога ќе се најдат пред проблем кој тешко се решава, секогаш ќе се трудат насилно да го вовлечат проблемот на своја територија, во свој свет каде владеат различни закони на физиката, математиката и духовноста… Ова е особено изразено кога се под дејство на алкохол или понесени од емоции.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *