Стариот леб е ПОЗДРАВ отколку што мислите: Експертите открија и дали е ПОДОБАР препечен или свеж леб

Без разлика дали претпочитате средно или повеќе препечен тост, замрзнати парчиња или свеж, топол леб, неговата текстура е различна во сите опции, како и влијанието што може да го има врз вашето здравје.

Гликемискиот одговор на лебот (стапката со која скробот се разложува на шеќери) варира кога лебот е замрзнат, одмрзнат и тост во споредба со свеж леб. Ова го откри студијата на Универзитетот Оксфорд Брукс од 2008 година објавена во „Европски весник за клиничка исхрана“, припишувајќи го на фактот дека составот на молекулите на скроб се менува, што ги прави поотпорни на варење, вели др. Сангита Тондре.

Гликемискиот одговор на лебот (стапката со која скробот се разложува на шеќери) варира кога лебот е замрзнат, одмрзнат и тост во споредба со свеж леб. Ова го откри студијата на Универзитетот Оксфорд Брукс од 2008 година објавена во „Европски весник за клиничка исхрана“, припишувајќи го на фактот дека составот на молекулите на скроб се менува, што ги прави поотпорни на варење, вели др. Сангита Тондре.

Замрзнат леб
„Дури и кога лебот е одмрзнат, тие скроб не можат да се вратат во првобитната состојба“, додава докторот.

За повеќето луѓе, ова е добра работа бидејќи поголемата содржина на отпорен скроб значи дека еднаш замрзнатиот леб се вари во телото побавно, предизвикувајќи поблаг скок на шеќерот во крвта, во споредба со реакцијата на телото на јадење свежо, со што потенцијално се намалува ризикот. на дијабетес тип 2.

Тоа е една од причините зошто колумнистот на Daily Mail, д-р Мајкл Мозли е толку голем обожавател на замрзнатиот леб.
„Отпорниот скроб предизвикува вашето тело да апсорбира помалку калории и затоа повеќе му се достапни на вашиот микробиом (вашите цревни бактерии), давајќи им на добрите бактерии со што да се хранат и да се размножуваат“, вели д-р.

Свеж леб
Здравствените придобивки од свежиот леб лежат во неговата поголема содржина на влага. Диететичарката д-р Сара Шенкер објаснува: „Белото брашно е збогатено со калциум, како и со витамини од групата Б, ниацин и тиамин – кои се растворливи во вода. Поголемата содржина на влага ја подобрува нивната апсорпција“.
И додека замрзнувањето и препечениот леб ќе го забават варењето, свежиот бел леб сепак е корисен извор на енергија пред вежбање, вели д-р Сара Шенкер, поради неговиот повисок гликемиски индекс, што значи дека побрзо се претвора во шеќер во крвта, обезбедувајќи енергија за вежбање.

Бајат леб
Лебот од залак можеби не е многу вкусен, но може да биде здрава опција. За една студија од 2017 година, истражувачите од австралискиот Кралски институт за технологија во Мелбурн печеле бел леб и го оставиле да отстои на различни температури до една недела.
Тие потоа тестирале мелени примероци и откриле дека застарените трошки имаат повисоки нивоа на отпорен скроб од свежиот леб.

Кога цревните бактерии се хранат со овој скроб, велат истражувачите, тие го претвораат во масни киселини, кои штитат од рак на дебелото црево. Овие масни киселини ги стимулираат и хормоните кои му кажуваат на мозокот дека сме сити.

Д-р Тондре вели дека е подобро лебот да се остави во контејнер отколку во фрижидер, бидејќи колку повеќе се суши, толку побавно се метаболизира во цревата.

Тост леб
Како и замрзнувањето, така и печењето леб ги менува молекулите на скробот, така што тие се поотпорни на варење и со помала веројатност да предизвикаат скокови на шеќерот во крвта.

Студијата на Универзитетот Оксфорд Брукс од 2008 година покажа дека тост леб доведува до 25 отсто помал одговор на шеќерот во крвта отколку свежиот, но тостирањето на замрзнатиот леб ги става молекулите низ дополнителен процес на изобличување, намалувајќи го тој одговор за речиси 40 отсто.
Но, додека лесното пржење леб уништува дел од витамините Б, изгорениот тост содржи акриламид, соединение кое се формира во скробната храна за време на методите на обработка на висока температура, како што се печење и пржење. Високите количини на акриламид може да го зголемат ризикот од рак.

Истражувањата за луѓето остануваат неубедливи, но во 2017 година Агенцијата за стандарди за храна препорача лебот да се тости до златно, наместо темно кафеава или црна, за да се намали изложеноста на акриламид, бидејќи повеќе акриламид се наоѓа во потемните делови, се вели во „Дејли мејл“.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *