Сите прават ајвар, но не знаат дека прават 1 голема грешка: Овој рецепт е докажано најдобар

Сите прават ајвар, но не знаат дека прават 1 голема грешка: Овој рецепт е докажано најдобар

При правењето ајвар најдобро е да користите обарени, мелени пиперки. Така, вашиот ајвар побрзо ќе биде готов, а вие ќе имате повеќе од него. Ајварот ќе има поблаг вкус, ќе биде поретко.

Ајварот од печени пиперки, пак, е многу покомплициран за правење, пишува Крстарица.

Ви прикажуваме одличен рецепт за правење ајвар.

Компоненти:

  • 7 кг пиперка
  • 3 л вода
  • 2 лажици оцет
  • ½ масло
  • 250 гр шеќер
  • 250 гр сол
  • лук по вкус

Подготовка:
Исчистете ја пиперката од семките, извадете ги стеблата и исечете ги на парчиња. Водата, оцетот и солта се варат, па се додаваат пиперките и се варат додека не омекнат. Пиперките сомелете ги во мелница за месо, па пржете ги на масло додека не испари целата течност. На крајот додадете сечкан лук и наполнете ги теглите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *