ПОДГОТВЕТЕ СЕ ЗА ЗИМАТА СО ЗДРАВО ОВОШЈЕ НА БАБА ВО ТЕГЛА: Многу подобро од класичното СЛАТКО, а исто толку ЗДРАВО (ВИДЕО)

ПОДГОТВЕТЕ СЕ ЗА ЗИМАТА СО ЗДРАВО ОВОШЈЕ НА БАБА ВО ТЕГЛА: Многу подобро од класичното СЛАТКО, а исто толку ЗДРАВО (ВИДЕО)

Супер здрав рецепт за овошје во тегла што можете да го додадете во оставата , бидејќи ќе ви треба во текот на зимата.

Состојки и начин на подготовка на овошје во тегла во остатокот од текстот.

Неопходно е:

  • праските зрели, но поцврсти
  • сливи по ваш избор
  • шеќер
  • лимон по желба

Подготовка:
Измијте ги праските, извадете го каменот и исечете ги на половина или на четвртинки ако се поголеми.

Теглите стерилизирајте ги на 100 степени во рерна, а потоа наредете ги праските во теглата.

Во секоја тегла ставете по 3 лажици шеќер и прелијте со вода за да го покрие овошјето. Направете го истото со сливи или било кое овошје.

Теглите цврсто затворете ги со капак и ставете ги во ладна рерна на 90 степени C 90 минути.

Оставете го за утре и споредете го со останатиот зимски залиха.

Забелешка:

Не ставив шеќер во теглите, туку само 1 ванилин шеќер и половина лимон

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *