ДИЕТА СО ПАЛЕНТА: Исчистете ги цревата за 4 дена со најздравиот оброк што постои

ДИЕТА СО ПАЛЕНТА: Исчистете ги цревата за 4 дена со најздравиот оброк што постои

Качамак или палента диета која трае 4 дена ќе му ги обезбеди на вашето тело потребните витамини и минерали, ќе ги исчисти цревата и ќе го забрза метаболизмот.

Диетата со палента или качамак е таква што само првиот ден гладувате, додека другите три дена постепено ја зголемувате порцијата и на тој начин го чистите организмот.

125 грама палента содржи 80 калории, 17 грама сложени јаглехидрати и само 1 грам масти.

Исклучително е здрав и пожелен во дневното мени. Кога не сте на диета, задолжително подгответе го за појадок или вечера, а можете да го послужите и како прилог со месо и зеленчук.

Диета со палента по ден – мени:

1-ви ден
400 гр палента, 1 краставица, 1 домат, 1 јаболко, 2 литри вода.

2-ри ден
Умножете го менито од првиот ден.

3-ти ден
400 гр палента, салата од 300 гр зелена салата, 200 гр свежа зелка, 2 моркови, малку сок од лимон и 1 лажичка маслиново масло, 2 литри вода, 3 шолји зелен чај без шеќер.

4-ти ден
Дуплирајте го менито од третиот ден.

Процесот на готвење палента:
За да може качамакот да ви помогне да изгубите тежина, треба да го готвите без млеко, шеќер или путер.

Состојки: 50 гр палента, 200 мл вода, половина кафена лажичка маслиново масло.

Подготовка: Нежно исплакнете ја живата палента со чиста вода. Истурете 200 мл вода во тенџере и додадете многу малку сол. Оставете да зоврие па додадете ја палентата. Гответе на тивок оган 15-20 минути. Кога ќе се свари, додадете маслиново масло и промешајте.

Додека сте на диета со качамак, пијте многу вода и јадете мали порции кога ќе почувствувате глад.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *