ТЕЛЕШКОТО ЌЕ БИДЕ МЕКО САМО АКО ГО ДОДАДЕТЕ ОВА: Трик што секој ДОМАЌИНКА мора да го запише

ТЕЛЕШКОТО ЌЕ БИДЕ МЕКО САМО АКО ГО ДОДАДЕТЕ ОВА: Трик што секоја ДОМАЌИНКА мора да го запише

Кога ќе го видите овој рецепт, само така ќе го подготвите

Денес, домаќинките често подготвуваат говедско месо, но она што им пречи на многумина е како да го направат меко.Кога ќе го видите овој рецепт, само така ќе го подготвите.

Запишете ја оваа подготовка.
Говедските шницли во сос се омилено јадење на сите вистински гурмани, а подготвените по овој рецепт со пиво ќе имаат посебен вкус. Тајната на нежното месо е во должината на подготовката, па колку подолго се крчка толку повкусно и поубаво ќе биде.

Совршени се за сервирање со пире од компири или ориз на пареа. Без многу труд, направете гурмански ручек и уживајте во секој залак.

Состојки:

  • 700 гр говедски стекови
  • 1 главица кромид
  • 2 чешниња лук
  • 200 мл пасирани домати
  • 200 мл пиво
  • 2 лажици брашно
  • малку свеж магдонос
  • сол, бибер

Подготовка:
Стековите треба да бидат ситно исечени. Зачинете ги со сол и бибер од двете страни, а потоа извалкајте ги во брашно. Во тава ставете масло и пржете ги додека не добијат убава боја.

Извадете ги од тавата и во истото масло издинстајте го кромидот исечкан на ленти, додека не стане стаклен. Полека се прелива со сок од домати и пиво, се додаваат зачините, ситно сечканиот лук, па се меша. Вратете ги шницлите во тавата и по потреба додадете малку вода.

Покријте со капак и оставете го садот да врие 30 минути, на умерен оган. По половина час, внимателно измешајте и оставете уште половина час. Ако сосот малку зоврие, налејте повеќе вода. Кон крајот на готвењето посипете со ситно сечкан магдонос.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *