СОПСТВЕНАТА УРИНА ЈА ПИЕЛ, ЈАДЕЛ ЦВЕЌЕ, ГО СПАСИЛО ЛАЕЊЕТО НА КУЧЕТО: Чудесната приказна за фудбалер (17) извлечен од урнатините! (ВИДЕО)

СОПСТВЕНАТА УРИНА ЈА ПИЕЛ, ЈАДЕЛ ЦВЕЌЕ, ГО СПАСИЛО ЛАЕЊЕТО НА КУЧЕТО: Чудесната приказна за фудбалер (17) извлечен од урнатините! (ВИДЕО)

Последен пат се обидував да испуштам звук… Потоа зедов стап и тепав на таванот, стапот се скрши… – вели младиот Турчин.

Бројот на жртвите во Турција и Сирија во земјотресите што ги погодија овие две земји не престанува да расте , но има и среќни вести, како онаа за спасувањето на Аднан Мухамет Коркут, за која самиот младиот фудбалер (17) раскажал. ден по извлекувањето од урнатините.

Спасувачките екипи стигнале до него по 94 часа потрага.


Во својата исповед за турските медиуми, Аднан изјавил дека преживеал јадејќи ги цвеќињата што мајка му ги одгледувала во станот на петкатницата што се урна во Газиантеп .

– Лежев меѓу урнатините во дневната соба. Беше ладно па се покрив со ќебе да се стоплам. Нозете ми се смрзнуваа – ги пренесе турски „Хуриет“ зборовите на младиот фудбалер.

– Не знаев каде ми е телефонот, а го најдов шест часа подоцна кога се вклучи алармот. Потоа го поставив да ѕвони на секои 25 минути за да не заспијам. Очајно ги чекав спасувачите, а потоа наеднаш надвор се слушнаа гласови. Имаме мало куче, па го слушнав неговото лаење. Неговото лаење стигна до спасувачот, но не и мојот глас, не ме слушнаа – ја објаснува драмата низ која поминувал Коркут.

– Стомакот ми беше празен. Ги јадев цвеќињата што мајка ми ги порасна за да ми го наполни стомакот. Бев многу жеден. Се обидов да се напијам од сопствената урина. Последен пат се обидував да испуштам глас… Потоа зедов стап и удирав на таванот, стапот се скрши… Не можев да зборувам, но фала му на Бога, тогаш видов светлина од дупка во далечината и луѓето кои ме викаат.

Ме прашаа дали можам да стигнам до тој излез, но тоа беше невозможно. Потоа чекавме пет часа малку да го рашират кадарот и јас дојдов до нив – вели Аднан.

https://twitter.com/AkifYER/status/1624023803222269953?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1624023803222269953%7Ctwgr%5Ef708eb79b7dd0e516de33b7a87bfbdfb0d4fe703%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.espreso.co.rs%2Fsport%2Ffudbal%2F1231009%2Fturcin-pio-sopstveni-urin-jeo-cvece-spasio-ga-lavez-psa

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *