ОДЛИЧЕН ЗА ЦРНИОТ ДРОБ, БУБРЕЗИТЕ, СРЦЕТО И ПОСЕБНО ЗА ПЛУЌАТА: Овој чај ги третира респираторните проблеми како од шега! (РЕЦЕПТ)

ОДЛИЧЕН ЗА ЦРНИОТ ДРОБ, БУБРЕЗИТЕ, СРЦЕТО И ПОСЕБНО ЗА ПЛУЌАТА: Овој чај ги третира респираторните проблеми како од шега! (РЕЦЕПТ)

Кога станува збор за лекување на респираторни проблеми, тоа нема рамен
Кимот е диво растение, а пред се им припаѓа на билките.

Египќаните први сфатиле колку се моќни семките на црниот ким, од нив направиле лековито масло.
Источните народи велеа дека црниот ким ги лекува сите болести, освен смртта. Кимот содржи есенцијални масла, неколку видови масни киселини и витамин Ц.

Според истражувањата на научниците, црниот ким може успешно да уништи или ублажи 600 различни болести и состојби. За третман, можете да го користите маслото, да направите чај или да додадете семе од ким во салати или јадења.
Кимот има аналгетски, антибактериски, антиинфламаторни и антивирусни својства.

Благодарение на својот состав, успешно го обновува црниот дроб, ги исфрла токсините, ја подобрува функцијата на бубрезите, го регулира крвниот притисок и го држи холестеролот под контрола.

Кимот го подобрува апетитот, го олеснува варењето, надуеноста и помага при грчеви во стомакот. Докажано е дека позитивно влијае на дијабетесот и го намалува шеќерот во крвта.
Позитивен ефект е забележан и кај пациенти кои боледуваат од рак. Поради неговиот силен антиоксидативен ефект врз имунолошкиот систем, тој е особено ефикасен кај луѓето кои примаат хемотерапија бидејќи го забрзува закрепнувањето помеѓу третманите со хемотерапија и го подобрува неговиот ефект.

Црниот ким има силно влијание и на обновување на ткивото на белите дробови, чистење на респираторниот тракт, подобрување на белодробните функции.

Чај од црн ким против бронхитис и кашлица
Во една шолја топла вода измешајте една голема лажица црн ким, една мала лажица камилица и половина мала лажица анасон. Оставете да отстои 10 минути, процедете, засладете со мед и пијте неколку пати на ден.

Сируп за астма
Измешајте една мала лажица мелен црн ким, две мелени чешниња лук и две лажици мед. Пијте по една мала лажица сируп секое утро на празен стомак во период од три недели.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *